fbpx

Metoda Domana to najbardziej kompletna metoda rozwoju dziecka

Ten nagłówek to moja prywatna opinia, ale myślę, że każdy kto przeczytał wszystkie książki napisane przez Glenna Domana i kto poznał całą filozofię autora oraz stosuje ją powiedzmy od co najmniej roku ze swoim dzieckiem się ze mną zgodzi. Co ciekawe nie neguje on innych metod i domanując jak najbardziej można z nich czerpać tak jak ja np. czerpię z prawopółkulowych metod azjatyckich Heguru, Shichidy oraz TweedleWink. Napiszę też tutaj, że Glenn Doman dopuszcza a wręcz zaleca to, czego początkujący rodzice się boją – podążanie za własną intuicją, modyfikacje i dostosowanie metody do siebie, bo wiadomo, że każde dziecko inne. Jeśli jeszcze nie czytaliście zapraszam do lektury wywiadów na moim blogu, w których rodzice niesamowicie inspirują i pokazują, że każdy może domanować zupełnie inaczej. Oczywiście możecie ich też wysłuchać.

A’propos innych metod aktualnie czytam książkę Marii Montessori “La scoperta del bambino” (“Odkrycie dziecka”) żeby poszerzyć horyzonty i poznać zdaje się najbardziej popularną w Polsce metodę wspierania rozwoju dzieci, ale są w niej kwestie, które mnie nie przekonują. Do Domana jestem przekonana w 100%. To nie tylko wczesna edukacja i znane wszystkim prezentacje kart. To przede wszystkim rozwój fizyczny, społeczny, zróżnicowane środowisko i właściwe odżywianie. Dlatego dla mnie metoda Domana to najbardziej kompletna metoda rozwoju dziecka. Krytyka metody Domana zwykle pochodzi od tych, którzy nie zgłębili całości i nie wypróbowali jej ze swoimi dziećmi.

Niemniej jednak pytania i wątpliwości rodziców zawsze będą i ja je też miewam. Zresztą na większość z tych, które jeszcze zostały bez odpowiedzi, uzyskałam odpowiedź od Doman International – instytucji, która pomaga rodzicom na całym świecie we wspomaganiu rozwoju ich dzieci. Pisałam o tym osobno w artykule poświęconym tej instytucji – znajdziecie go w linkach pod niniejszym. Potem nasunęło się kilka kolejnych i o tym napiszę osobno, bo tutaj Spencer odpowiedział mi prywatnie. Na szczęście zgodził się na publikację odpowiedzi. Zdradzę też tutaj, że coś ważnego sama odkryłam, ale o tym innym razem. Tymczasem zapraszam do oglądnięcia lub wysłuchania webminaru ze Spencerem.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tejgo webminaru

Przy okazji dziękuję wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do tego, że się ta sesja pytań rodziców i odpowiedzi wnuka Glenna Domana się odbyła, bo ja szczerze mówiąc postawiłam na tym kreskę. Nie będę nikogo reklamować w artykule na moim blogu więc bez nazwisk i nazw będzie, ale po prostu mam potrzebę to napisać. Komuś, kto postanowił z Domana zrobić swoje główne źródło dochodu (wiem, że jeden rodzic zrezygnował z pracy, drugi pewnie miał nadzieję do niej nie wrócić po macierzyńskim) i zaczął m.in. prowadzić płatne webminary online i jeżdżąc po Polsce bardzo przeszkadzała darmowa wiedza przekazywana przez Doman International…może ta przekazywana przeze mnie też…kto wie. Bynajmniej nie mam nic przeciwko zarabianiu w ten sposób ale bez szkodzenia innym. Ja nikomu w drogę nie wchodzę, zawsze stawiam na współpracę i dobre stosunki, ale ten ktoś zawistnie obserwował co się u mnie dzieje, po czym w poczuciu jakiegoś urojonego zagrożenia (nie mamy ze sobą kontaktu) napisał maila ze skargami na mnie mając na celu to, żeby już więcej takich darmowych szkoleń dla rodziców się nie odbyło. Doman International ma też profesjonalne szkolenia płatne stacjonarne oraz online, więc może tym też ten ktoś poczuł się zagrożony, bo wiadomo to oni są prawdziwymi ekspertami od metody Domana. Ja co najwyżej mogę się dzielić własnym doświadczeniem. Dzieciom z problemami neurologicznymi pomimo wiedzy bałabym się pomagać. Nie czułabym się też w porządku wmawiając rodzicom, że jeśli zrobią to co ja będą mieć takie same rezultaty. Mogę inspirować moim doświadczeniem, pokazywać jak to u nas wyglądało i jak wygląda, ale zawsze będę przypominać, że to tylko punkt wyjścia i każdy powinien mieć swoją własną metodę Domana- tylko wtedy to działa i nie zniechęca.

Wracając do tematu, byłam długo przekonana, że tej zawistnej osobie udało się osiągnąć cel, bo ze strony Doman International dosłownie wiało chłodem, a w planach był chociażby kolejny webminar dotyczący typowo programów intelektualnych z Jagjit Kaur – inną przedstawicielką tej instytucji, która sama się ze mną skontaktowała i wyraziła też propozycję i chęć co miesięcznych konsultacji w naszej grupie na  Facebook’u: Metoda Domana i nie tylko- grupa wsparcia dla rodziców. Jako, że kolejny webminar był już zapowiedziany a ja już za długo czekałam postanowiłam podzielić się tym co się stało. Po interwencji rodziców na webminar zgodził się sam Spencer Doman. Uważam, że to nagranie jest bardzo cenne i zasługuje na to, żeby wyjść poza naszą grupę i fanpage na Facebook’u: Wszechstronne wspieranie rozwoju dziecka , więc publikuję też tutaj.

O moim gościu

Spencer Doman jest wnukiem autora metody, na której opieram rozwój mojej córeczki, czyli Glenna Domana i jednym z głównych dyrektorów w Doman International. Zajmuje się działem innowacji oraz rozwojem kognitywnym tworząc nowe, innowacyjne programy wspierające rozwój dzieci oraz ucząc rodziców na całym świecie jak rozwijać dzieci pod względem poznawczym, jak wspierać rozwój mowy oraz jak pomnażać ich inteligencję. Nadzoruje wszystkie programy w swoim dziale. Na uwagę zasługuje fakt, że był jako dziecko wychowywany i rozwijany zgodnie z filozofią swojego dziadka. Pochwalę się tutaj, że zaproponowałam mu wywiad, żeby podzielił się swoim doświadczeniem z punktu widzenia dorosłego rozwijanego metodą Domana w dzieciństwie. Zgodził się.

Spencer jest autorem niedawno opublikowanego zestawu kart do czytania globalnego oraz książek metodą Domana w języku angielskim do druku lub prezentacji online Doman Learning. Jest to zestaw stworzony z myślą o zapracowanych i zabieganych rodzicach zapewniający im gotowy materiał na 6 miesięcy. Przyświeca mu motto: “Evenings are meant to be spent with family, not making reading words” (“Wieczory są po to, aby je spędzać z rodziną, a nie tworzyć karty do czytania”), z którym się w pełni zgadzam, bo sama jako mama pracująca i szalejąca z czytaniem globalnym w kilku językach korzystam z wszelkich możliwych gotowców.

Prawie dwugodzinne nagranie z webminaru dla rodziców

Czuję się zaszczycona, że Spencer poświęcił nam aż 2 godziny swojego czasu. Dla wielu z Was pewnie większość informacji będzie nowa. Ja byłam bardzo ciekawa tego, co odpowie na pytanie o dzieci i media. To temat, w którym czasem mam wrażenie przynajmniej w świecie internetowym jest kilka obozów: rodzice, którzy całkowicie unikają kontaktu dziecka z ekranem (i jeszcze w tym część takich, którzy zupełnie ten kontakt demonizują i próbują przekonać innych), rodzice, którzy nic sobie z tych ekranów nie robią i rodzice, którzy są gdzieś pośrodku tj. komputer, czy laptop jest w życiu ich dziecka obecny, ale kontakt z nimi ograniczony. Kiedyś napiszę jak to jest u nas. A co w tym temacie powiedział nam Spencer? Zapraszam do wysłuchania. Zaznaczę tutaj, że to było jedno z bardzo wielu pytań, na które udzielił odpowiedzi. To wyróżniam, bo po prostu zżerała mnie ciekawość. Było bardzo bogato tematycznie od kart do czytania po ….nosidełka dla dzieci.

Jeśli webminar nie rozwiał waszych wszystkich wątpliwości i macie swoje prywatne pytania, być może odpowiedź znajdziecie we wcześniejszych sesjach pytań i odpowiedzi dla rodziców z innym przedstawicielem Doman International lub w innej części mojego bloga. Jeśli znacie angielski polecam “Saturdays with Spencer” (“Soboty ze Spencerem”) czyli webminary w których odpowiada na pytania rodziców – link znajdziecie pod niniejszym artykułem.

Polecam zaglądnąć też tutaj:

O Doman International, w tym garść cennych informacji uzyskanych od nich

Oficjalna strona Doman International

Doman Learning

Saturdays with Spencer, czyli webminary ze Spencerem Domanem

Trochę teorii, czy lista książek wartych przeczytania

Pytania rodziców i odpowiedzi Jordan z Doman International

Kolejna sesja pytań i odpowiedzi z Jordan z Doman International

Na czym polega metoda Domana

O metodzie Heguru

Metoda Heguru u nas

Wzmianka o metodzie Shichidy jeśli chodzi o matematykę

Wzmianka o metodzie Shichidy jeśli chodzi o naukę czytania

Spis treści artykułów dotyczących wczesnej nauki czytania, w którym znajdziecie linki do wywiadów z rodzicami, którzy odnieśli sukces z metodą Domana

Uważasz artykuł za przydatny? Podziel się z innymi. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące metody Domana jako całości możesz napisać w komentarzu. Jeśli będę znała odpowiedź odpiszę tutaj. Jeśli nie spróbuję napisać do Spencera.

Zapraszam też do grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u: Metoda Domana i nie tylko- grupa wymiany doświadczeń dla rodziców. Dołączając do grupy możecie liczyć na sporą dawkę motywacji, na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń oraz na pomoc w nurtujących Was kwestiach.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment