fbpx

Gry i zabawki rozwijające dla maluszków

WSPOMAGANIE WCZESNEGO ROZWOJU I KREATYWNOŚCI DZIECKA 

O ile jestem wielką zwolenniczką tzw. domanowania, czyli wprowadzania dziecku różnych programów autorstwa Glenna Domana niemalże od kołyski (czytanie globalne, matematyka i wiedza encyklopedyczna), uważam, że nie możemy się ograniczać jedynie do nich. Dlatego w drugim roku życia mojego maluszka zaczęłam wprowadzać matematyczne elementy poza planszami z kropkami i cyframi, z których korzystamy. Tak wyszło, że zaczęliśmy od matematycznych puzzli i od książek, które zachęcają do liczenia lub uczą rozpoznawania ilości. W dalszej kolejności pojawiły się u nas matematyczne magnesy, o których pisałam już kilkukrotnie.

22-miesięczna Maja dostała do zabawy piankowe łamigłówki matematyczne oraz matematyczne gry. W wyborze kierowałam się zaleceniami Natalii i Krzysztofa Minge, że zawsze powinniśmy dziecku dawać zadania o większym stopniu trudności. Ważne jest, aby gry edukacyjne nie były dla dziecka banalnie proste, ale stanowiły wyzwanie. Wśród naszych pomocy pojawiają się materiały oznaczone 3+ jeśli chodzi o wiek dziecka. Jeszcze przed skończeniem drugiego roku życia Maja grała w gry planszowe i układała proste puzzle.

Odkąd zaczęłam zgłębiać tajniki azjatyckich metod wczesnej edukacji tj. metody Heguru oraz metody Shichidy coraz częściej układamy tangramy. Po rozmowie z mamą, która z córką uczęszczała na zajęcia metodą Heguru w Singapurze nieco zmodyfikowałam układanie tangramów tj. układanie na wzorze w skali 1:1 i zaczęłam szukać innych figur, które możnaby w ten sposób układać, bo z tego, co wiem na zajęciach metodą Heguru dzieci nie układają tylko tangramów. Z pomocą przyszła mi pomysłodawczyni Kreatimo.

DREWNIANE KLOCKI OD KREATIMO

Gdy tylko zobaczyłam klocki w sklepie Kreatimo, wiedziałam, że to jest to. Klocki wraz ze wzorami można idealnie podciągnąć pod jedną z aktywności w metodzie Heguru. Na początku myślałam, że wzory są w skali 1:1. Okazało się, że nie, ale autorka wszystkich arcydzieł w tym sklepie zgodziła się wykonać takie wzory na zamówienie. Mało tego, dostałam je również w pliku online ze zgodą na udostępnienie na blogu. Szablony znajdziecie w dziale Prawopółkulowe różności, który jest jedną z sekcji mojego rozrastającego się działu Do pobrania.

Metoda Heguru
Drewniane klocki

Wracając do samych klocków, zestaw przeznaczony do ćwiczenia percepcji wzrokowej, spostrzegawczości i relacji w przestrzeni zawiera:

-20 drewnianych klocków (5 sześcianów, 5 trójkątów, 3 prostopadłościany małe, 3 prostopadłościany duże, 2 walce małe, 2 walce duże) .

-10 kart ze wzorami (5 konturów , 5 kolorowych)

Do zestawu dołączone są też dwie karty z kształtami do wycięcia, co umożliwi  samodzielne tworzenie niezliczonej ilości wzorów do ułożenia. Klocki stanowią doskonałą pomoc do początkowej nauki pojęć matematycznych lub po prostu do zabawy konstrukcyjnej, nazywania kolorów czy kształtów.

ZESTAW DO ĆWICZENIA MOTORYKI MAŁEJ

Glenn Doman kończąc książkę o rozwoju ruchowym dziecka sugeruje, że umiejętność pisania jest niemalże tak ważna jak umiejętność czytania. Napisał nawet, że mogłaby o tym powstać kolejna książka, której niestety w wydaniu Domana nie ma. To jak bardzo ważne jest pisanie potwierdza też wywiad z mamą, która była uczona m.in. metodą Domana w dzieciństwie. Aktualnie zbieram różne informacje w tym temacie. Według Kreatimonależy ćwiczyć dłonie i palce doskonaląc tzw. chwyt pęsetkowy co jest świetnym przygotowaniem do prawdziwego pisania. Pomaga w tym zestaw do ćwiczenia motoryki małej:

– drewniane szczypce

– 8 pomponów do przenoszenia na planszę

– duży masażer.

Moja 27-miesięczna Maja wykorzystuje masażer do masażu …..stópek :P, czyli nieco niezgodnie z przeznaczeniem, ale to nie ma znaczenia. Pomony przenosi na planszę zupełnie po swojemu, ale zabawka jej się bardzo podoba. Upomniała się o nią w języku angielskim. Niesamowite, ale potrafiła mi wyjaśnić, o którą zabawkę chodzi. Całość tekstu, który wypowiedziała zapisałam i pojawi się pewnie w kolejnym podsumowaniu mowy mojego dwujęzyczka.

Mała motoryka
Przygotowanie do nauki pisania

ZESTAW DO ĆWICZENIA MOTORYKI DUŻEJ

Korzystamy też z innego zestawu wspierającego rozwój manualny dziecka, a tym samym przygotowującego małe ręce do nauki pisania w przyszłości. Ruch pęsetkowy wspomniany wcześniej to jedno. Z drugiej strony musimy pamiętać, że nasz maluch potrzebuje również silnych i sprawnych nadgarstków. We wspieraniu  tych funkcji pomoże nam zestaw do ćwiczenia motoryki dużej z Kreatimo:

– drewniany “dziadek do orzechów” – poprzez wkręcanie gwintu dziecko ćwiczy nadgarstki,

– pompon, który można z czasem włożyć do środka podczas wkręcania gwintu, aby stawiał opór, 

– drewniany wałek pozwalający na ćwiczenie ruchów rozmachowych, a tym samym aktywizujący do pracy barki i ramiona. 

Dzięki wałkowi wszystkie poduszki-owieczki mojej córki zostały porządnie rozmasowane. Plecy mamy też. .

Ćwiczenia motoryki
Przygotowanie rąk do pisania

MAGNETYCZNA MATEMATYKA OD KREATYWNEJ KROPKI

O tym, że magnetyczne kropki i cyfry to u nas jeden z hitów wspominałam już co najmniej kilka razy. To właśnie bawiąc się kropkami i cyframi Maja prezentowała swoją wiedzę, kiedy tylko chciała. Na przykład w artykule o pierwszych efektach dorastania dziecka z matematyką zamieszczałam wideo, w którym Maja w wieku 19 miesięcy samodzielnie ułożyła i nazwała cyfrę 10. Kilk

 

Matematyczne magnesy
Zabawy matematyką

Magnetyczne cyfry i kropki luzem i na magnetycznych planszach nabyliśmy u Kreatywnej Kropki. To rękodzieło, bardzo starannie wykonane, magnesy pokryte są filcem i są bardzo miłe w dotyku. Gdy Maja podrośnie i wykaże zainteresowanie w kierunku liter, zamierzam jej sprawdzić od tego samego sprzedawcy. W skład zestawu, który zakupiłam wchodziły:

– czerwone pojedyncze kropki (wzięłam 2 x 100 sztuk),

– 10 kwadratowych plansz magnesowych, na których znajdują się ilości pokazane na kropkach w ilości od 0 do 10, do zilustrowania różnych ilości zostały wykorzystane różne kolory,

– do wyżej wspomnianych plansz mamy pasujące kolorystycznie cyfry 1-10 (zamówiłam podwójnie). 

Przykładowe dopasowanie plansz do kolorowych cyfr na tablicy magnetycznej możecie zobaczyć na zdjęciu pod koniec tego wpisu.

MATEMATYCZNE ŁAMIGŁÓWKI, KTÓRE PRZYWĘDROWAŁY DO NAS AŻ Z CZECH

Łamigłówki to u nas nowość i jeszcze o nich szczegółowo nie pisałam, ale na pewno powstanie osobny wpis na ten temat. Tutaj napiszę tylko krótko, że pomoce matematyczne tego typu pomagają rozwijać myślenie przestrzenne i logiczne u dzieci. Dodatkowo uczą koncentracji, która jest bardzo ważną umiejętnością w szkole. Jak możecie przeczytać na stronie o mnie jestem nauczycielem i widzę, że uczniowie obecnych czasów mają ogromny problem właśnie ze skupieniem uwagi na czymkolwiek i bardzo szybko się dekoncentrują. Dbam o to, żeby mój maluszek już od najmłodszych lat ćwiczył umiejętność skupienia uwagi. Uważam, że łamigłówki to też świetny sposób na wyciszenie się i dla rodzica i dla dziecka.

Łamigłówki nabyliśmy prosto od czeskiego producenta Malý Génius. Wszystkie pomoce są wykonane z atestowanej, bezpiecznej dla dzieci pianki, o której wspominałam przy okazji pisania o tym, jak korzystne dla rozwoju małych dzieci jest przebywanie na podłodze. Łamigłówki są bardzo korzystne cenowo, więc od razu nabyłam trzy sztuki:

– układanka w kształcie serca,

– układanka w kształcie kwadratu,

– układanka w kształcie koła. 

Każda z układanek składa się z mniejszych elementów. Na razie bawimy się układając te elementy w otworze do tego przeznaczonym w taki sposób, aby powstał wybrany kształt: koło, serce lub kwadrat. Oczywiście wszystko z moją pomocą, bo moja Maja ma dopiero 23 miesiące. Łamigłówki posiadają również instrukcję widoczną na zdjęciu, jak można na podłodze tworzyć zupełnie nowe kształty np. zwierzęta, czy postacie, a tym samym ćwiczyć wyobraźnię i kreatywność maluszka. Dużym plusem tych pomocy jest też to, że będą służyć długie lata, gdyż można się nimi bawić na wiele innych sposobów, w tym obrysowywać ćwicząc umiejętność pisania. U nas oczywiście na to trzeba poczekać i bawimy się według umiejętności mojej córeczki. Jak opanuje samodzielne układanie któregokolwiek kształtu, zamierzam dokupić następne.

Rozwijanie koncentracji dziecka
Łamigłówki

DOMINO – GRA W LICZENIE OD GRANNY

Pisałam już wielokrotnie, że moja mała Maja już od dawna wykazuje zainteresowanie matematyką. Myślę, że miało w tym swój udział to, że wprowadziłam program edukacji matematycznej według Glenna Domana już od 5-6 miesiąca jej życia. Jako, że opanowała dopasowywanie cyfr i ilości z pomocą kolorów, przyszedł czas na zadanie o większym stopniu trudności – matematyczne domino. Z jednej strony zadanie dopasowania trudniejsze, z drugiej łatwiejsze dla małych rączek niż układanie matematycznych puzzli, bo tutaj wystarczy po prostu jeden element dołożyć do drugiego.

Grę Domino i nie tylko tą mamy od producenta gier edukacyjnych Granna. O innych grach napiszę wkrótce. Jeśli o szczegóły gra ma za zadanie uczyć liczenia. Myślę, że w naszym przypadku z racji tego, że moja Maja poznała już wszystkie cyfry i ilości w zakresie 1-100 i wybrane większe, to już nie nauka liczenia, ale zabawa liczeniem i utrwalanie wyobrażenia o ilościach w zakresie 0-6. W skład zestawu wchodzi:

– 28 kartoników (każdy z cyfrą i obrazkiem),

– instrukcja prezentująca 2 warianty gry,

– 18-elementowe puzzle z muffinkami.

Gra w liczenie
Domino dla dzieci

PIANKOWE CYFRY I KSZTAŁTY, CZYLI KOLEJNA POMOC OD PRODUCENTA PUZZLI PIANKOWYCH

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej zapamiętujemy i najszybciej uczymy się angażując jak największą ilość zmysłów. Gdy nasz maluch próbuje wsadzić piankową cyfrę lub kształt na miejsce rozwija pamięć dotykową i ruchową, jak również pamięć wzrokową. Jeśli dodatkowo informujemy go co to za cyfra, zapamiętuje tą informację słuchowo. 

Piankowe pomoce matematyczne nabyliśmy od wspomnianego już wcześniej producenta Malý GéniusWszystkie cyfry, znaki matematyczne i kształty oraz znaki matematyczne i plansze są wykonane z miękkiej, przebadanej pod względem bezpieczeństwa dla dzieci pianki.

Podobnie jak wspomniana wyżej przeze mnie gra Domino, plansza z cyframi służy do nauki liczenia, a u nas z wiadomych przyczyn do utrwalania ilości 0-10 oraz do działań na cyfrach w tym zakresie. W skład planszy wchodzą:

– cyfry 1-10,

– znaki: +, -, =.

Plansza z figurami do tzw. sznurowania geometrycznego uczy wizualnego rozpoznawania wybranych figur. Ze starszymi dziećmi można również ćwiczyć umiejętności manualne przewlekając sznurek przez otwory, a jak opanują tą umiejętność, maluch może rozwijać swoją kreatywność tworząc różne kształty i wzory. W skład zestawu do sznurowania geometrycznego wchodzą: 

– plansza z otworami na 5 figur geometrycznych: kwadrat, romb, koło, trójkąt i owal (każda z nich ma otwory do nawlekania sznurka),

– osobna plansza z samymi otworami,

– odpowiedniej grubości sznurek, który mieści się w otwory. 

 

Nauka liczenia i kształtów
Piankowe pomoce matematyczne

Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u i do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga i kanał RSS). Od kilku dni jest też możliwość zapisu na newsletter (jeśli nie wyskoczyło wam okienko podczas czytania bloga piszcie). W momencie jak będę mieć 100 zapisów na newsletter będę na bieżąco się dzielić informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji zanim pojawią się na blogu w tematyce prawopółkulowości, czyli metody Domana, metody Shichidy i metody Heguru oraz dwujęzyczności i nauki języków. 

Jako, że nie znalazłam grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u. Dołączając do grupy możecie liczyć na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń.