fbpx

Programy inteligencji do pobrania i druku

Programy inteligencji podzielone na kategorie tematyczne

Więcej o programach inteligencji znajdziecie w artykule im poświęconym. W podsumowaniu przerobionych przez nas bitów inteligencji napisałam, że będę się trzymać wskazówek Domana, ale też popuszczę trochę wodze wyobraźni. W końcu jesteśmy na “ścieżce wolności.” Jeżeli chodzi o tematykę programów będę szła za zainteresowaniami mojej córeczki oraz za tym, co można tak na żywo w otoczeniu pokazać kierując się tym, czego się dowiedziałam z wywiadu live na Facebooku z Natalią Minge. To z czym dziecko ma kontakt na co dzień, lepiej zapada w pamięć. Samochody to jest to, co widzimy codziennie.

Na dzień dzisiejszy znajdziecie następujące kategorie:

-marki samochodów,

-koty,

-Układ Słoneczny,

-znani naukowcy,

– dinozaury

i …już wkrótce więcej, bo wzięłam się ostro za programy po zakończeniu programów czytania w języku polskim i angielskim, o czym przeczytacie tutaj. Będzie trochę chaos, bo idę ślepo w zainteresowania mojej córeczki i zdecydowałam, że część będzie prezentowana jedynie po polsku, a część jedynie po angielsku.

Dinozaury

Źródło naszych faktów: różne strony internetowe oraz książka Roberta Sabaudy “Encyclopedia Prehistorica Dinosaurs.” Ilustrację z Triceratopsem znajdziecie w dziale z bitami inteligencji

Triceratops – wersja kieszonkowa

Triceratops – zdania do pokazania dziecku

Triceratops – pocket version

Triceratops – sentences for your child

Owady

Źródło naszych faktów: różne strony internetowe. Zdjęcie komara znajdziecie w sekcji z bitami inteligencji

 

Komar- wersja kieszonkowa

Komar- zdania do pokazania dziecku

Mosquito- pocket version

Mosquito- sentences for your child

Znani naukowcy

To na razie początek i będę stopniowo poszerzać. Źródło naszych faktów: różne anglojęzyczne strony internetowe oraz książka Usborne o nauce, której recenzję znajdziecie tutaj. Wizerunek Einsteina znajdziecie w sekcji z bitami inteligencji

Albert Einstein- wersja kieszonkowa

Albert Einstein- zdania do pokazania dziecku

Albert Einstein – pocket version

Albert Einstein- sentences for your child 

Marki samochodów

Źródło naszych faktów: różne anglojęzyczne strony internetowe poświęcone historii koncernów samochodowych. Starałam się wybrać możliwie najciekawsze fakty i możliwie najbardziej je uprościć. Polecam korzystać z wersji kieszonkowej tj. wydrukować, rozciąć, zalaminować, rozciąć i zawsze mieć przy sobie a jak tylko na ulicy zaważycie jakiś samochód dodawać o nim nową informację. My tak robimy, przy czym czasem rozdzielam jeszcze jedną informację na dwie krótsze. Ilość powtórek uzależnijcie od tego, na jakiej ilości powtórek jesteście z innymi programami. Nie musicie się trzymać dokładnie tej wersji, którą napisałam. Chodzi o przekazanie dziecku informacji. Jakkolwiek to zrobicie będzie dobrze. Zaczęłam od marek z naszego otoczenia i tych, które najczęściej widujemy na ulicy. Będą kolejne. Loga samochodów znajdziecie w dziale z bitami inteligencji do pobrania

 

Wersja kieszonkowa : Misubishi, Nissan, Citroen, Opel   

Pocket version : Misubishi, Nissan, Citroen, Opel 

Zdania do zaprezentowania dziecku: Mitsubishi

Sentences for your child: Mitsubishi

Zdania do zaprezentowania dziecku: Nissan

Sentences for your child: Nissan

Zdania do zaprezentowania dziecku: Citroen

Sentences for your child: Citroen

Zdania do zaprezentowania dziecku: Opel

Sentences for your child: Opel

Układ Słoneczny

Programy udostępniam dzięki uprzejmości czytelniczki mojego bloga- Pauliny Joanny Lendor, która jest ich autorką. Dziękuję 🙂 Ilustracje znajdziecie w dziale z bitami inteligencji

Ziemia, Merkury, Księżyc, Słońce- wersja kieszonkowa

Układ Słoneczny, Wenus – wersja kieszonkowa

Księżyc – zdania do pokazania dziecku

Merkury- zdania do pokazania dziecku

Słońce – zdania do pokazania dziecku

Układ Słoneczny- zdania do pokazania dziecku

Wenus – zdania do pokazania dziecku

Ziemia – zdania do pokazania dziecku

Koty

Źródło naszych faktów: “The Cat Encyclopedia for KIDS” (“Encyklopedia kotów dla dzieci”) oraz wideo z 10 fascynującymi faktami o kocie Maine Coon, do którego link w artykule o przekazywaniu dziecku wiedzy encyklopedycznej. Próbowałam zastosować się do wzoru programu z książki Domana “How to Give Your Baby Encyclopedic Knowledge” (“Jak przekazać małemu dziecku wiedzę encyklopedyczną”). Jedyne zwierzę, do którego się odniósł to jaszczurka i dość ciężko mi było trzymać się przy kocie tych samych punktów. Sami oceńcie jak mi wyszło porównując z sugestiami Domana dla kolejnych poziomów wiedzy:

1. Najbardziej interesujący i prosty fakt.

2. Czym się żywi.

3. Środowisko

4. Miejsce występowania.

5. Rozmiar.

6. Rozmnażanie się lub fakty o młodych.

7-9. Cecha anatomiczna lub ciekawy fakt.

10. Kategorie taksonomiczne np. rząd, gromada, rodzina,rodzaj, gatunek. 

 

Maine Coon   

Wersja kieszonkowa

Pocket version

Zdania do pokazania dziecku

Sentences to be shown to your kid

 

 

Programy inteligencji to nie jedyna rzecz, którą można u mnie pobrać. Polecam dział z bitami inteligencji. Bity są ściśle powiązane z programami. Szczegółowy opis działu Do pobrania znajdziecie tutaj.

 

Podoba ci się mój blog? Jest dla ciebie przydatny? Jeśli tak, udostępnij, podziel się z innymi pokazując mi, że doceniasz moją pracę. 

Jestem ciekawa, czy i jak korzystacie z udostępnionych przeze mnie materiałów. A może macie swoje sugestie, co powinnam tu zamieścić? A może też produkujecie własne pomoce dla dziecka i zechcecie się ze mną podzielić? Byłabym bardzo wdzięczna, bo nie nadążam z produkcją. Będzie mi  bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz na blogu lub na fanpage na Facebook’u i podzielisz się swoim doświadczeniem lub pomysłem.

Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u i do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga i kanał RSS). Od pewnego czasu jest też możliwość zapisu na newsletter (jeśli nie wyskoczyło wam okienko podczas czytania bloga piszcie). W momencie jak będę mieć 100 zapisów będę na bieżąco się dzielić informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji zanim pojawią się na blogu w tematyce prawopółkulowości, czyli metody Domana, metody Shichidy i metody Heguru oraz dwujęzyczności i nauki języków. 

Jako, że nie znalazłam grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u. Dołączając do grupy możecie liczyć na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń.