
Artykuły dla zaangażowanych w rozwój dziecka i świadomych rodziców do których nagrałam podcast
Czy mój blog jest przyjazny rodzicom to kwestia dyskusyjna :P, ale trochę Wam próbuję ułatwić jego czytanie. Póki na blogu jeszcze nie wszystkie artykuły mają wersję audio, stwierdziłam, że przyda się osobna zbiorcza strona z nagraniami. Nagrania znajdziecie też w każdym artykułów, których dotyczą, a w przypadku nowszych wpisów nad wpisem. Myślę, że blog dla rodziców z wersją audio jest dobrym pomysłem. Ja sama często wolę czegoś wysłuchać niż przeczytać na komputerze. Wszystko z braku czasu.
1. Co to jest podcast i dlaczego jest wygodny dla rodzica? O czym będziecie mogli u mnie posłuchać? (krótki artykuł w wersji pisemnej tutaj)
2. Jak zacząć czytanie i kiedy zacząć czytanie globalne, czyli początki z dzieckiem w wieku 3-6 miesięcy. (link do artykułu w wersji pisemnej tutaj)
3. Jak zacząć i kontynuować czytanie globalne z dzieckiem w wieku 30-48 miesięcy? (link do artykułu w wersji pisemnej tutaj)
4. Jak zacząć matematykę metodą Domana z dzieckiem w wieku od 7 do 12 miesięcy? (link do artykułu w wersji pisemnej znajdziecie tutaj)
5. Jak przekazać dziecku język obcy, w którym nie jesteśmy biegli? Jak to zrobić skutecznie? Czy musimy się czegoś obawiać? Jak wygląda u nas wprowadzanie trzeciego języka? Jakich można się spodziewać efektów nawet przy minimalnym nakładzie pracy? (link do artykułu w wersji pisemnej tutaj)
6. Nasze początki z metodą Domana: czytanie globalne oraz matematyka intuicyjna (link do artykułu w wersji pisemnej znajdziecie tutaj)
7. Wprowadzanie ciągów liczbowych w matematyce metodą Domana (artykuł w wersji pisemnej znajdziecie tutaj)
8. Recenzja serii książeczek wprowadzających dzieci w świat malarstwa “I Spy … in Art” (recenzję w wersji pisemnej wraz ze zdjęciami i nagraniem wideo znajdziecie tutaj)
9. Recenzja książek-zagadek “Odkryj …” / “Guess who” (recenzję w wersji pisemnej wraz z relacją fotograficzną i filmikiem znajdziecie tutaj)
10. Wywiad dotyczący metody Heguru, czyli treningu prawopółkulowego i holistycznego rozwoju dziecka (link do wywiadu w wersji pisemnej tutaj)
11. Recenzja programu wspierającego naukę czytania w języku angielskim, hiszpańskim, rosyjskim i innych (link do recenzji w wersji pisemnej tutaj)
12. Kolejny etap matematyki metodą Domana – ciągi liczb z 11-miesięczną Mają (link do artykułu w wersji pisemnej tutaj)
13. Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności “Dwujęzyczne Dzieci,” czyli o wsparciu metodycznym, które pomoże rodzicowi skutecznie nauczyć dziecko języka angielskiego, nawet jeśli sam go nie zna, nie mówiąc już o nauczycielach w przedszkolach i żłobkach oraz pracujących z dziećmi w tym przedziale wiekowym anglistach (link do wersji pisemnej tego artykułu tutaj)
14. Podsumowanie rozwoju mowy w trzech językach 2,5-latki wychowanej w dwujęzyczności zamierzonej wspieranej metodą Domana. (link do wersji pisemnej tego artykułu tutaj).
15. Recenzja serii 20 książek anglojęzycznych Usborne Phonics Readers (link do wersji pisemnej recenzji wraz z nagraniami wideo tutaj).
16. Wywiad z Krzysztofem Kwietniem – dorosłym wychowanym według filozofii Domana, który wychował syna z metodą Domana (wywiad w wersji pisemnej tutaj). Tutaj zapraszam na podcast ze wstępem do wywiadu oraz komentarzem podsumowującym oraz na wideo z samym wywiadem.
17. Recenzja Storybooków, czyli elementów wersji Expert Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności “Dwujęzyczne Dzieci” z punktu widzenia rodzica oraz nauczyciela (recenzję w wersji pisemnej oraz wspomniane przeze mnie nagrania wideo znajdziecie tutaj).
18. Recenzja idealnych książek do czytania globalnego w języku polskim (recenzji w wersji pisemnej wraz ze zdjęciami i nagraniami wideo znajdziecie tutaj).
19. Podsumowanie i oficjalne zakończenie z pozytywnym rezultatem programu czytania metodą Domana w języku polskim i angielskim (artykuł w wersji pisemnej wraz z nagraniami wideo i zdjęciami znajdziecie tutaj)
20. Recenzja książek z okienkami Usborne, które mogą zastąpić programy inteligencji dla zabieganych rodziców (recenzję w wersji pisemnej wraz z nagraniami wideo i zdjęciami znajdziecie tutaj)
21. Przez żołądek do mózgu, czyli o naszej diecie (artykuł w wersji pisemnej wraz z nagraniami wideo i zdjęciami znajdziecie tutaj)
22. Co jest najważniejsze dla rozwoju dziecka? Od czego zacząć metodę Domana? Którą książkę Domana warto przeczytać? (artykuł w wersji pisemnej wraz ze zdjęciami znajdziecie tutaj)
23. Recenzja serii książek dla początkujących czytelników “Przygoda z czytaniem” z postaciami Disneya (artykuł w wersji pisemnej wraz ze zdjęciami i nagraniem wideo znajdziecie tutaj)
24. Wywiad z domanującą mamą, która prezentuje autorską wersję metody Domana (każdy rodzic powinien zmodyfikować pod siebie) i której Doman daje moc do działania (artykuł w wersji pisemnej znajdziecie tutaj)
25. Prezentacja programu do nauki czytania Maluch Czyta (artykuł w wersji pisemnej znajdziecie tutaj)
26. Domowy trening prawopółkulowy – inspirowany przede wszystkim metodą Heguru (artykuł wraz ze zdjęciami znajdziecie tutaj)
27. Informacje z indywidualnych konsultacji z Bożeną Bejnar-Sławow- analiza Mai w oparciu o Profil Rozwoju Człowieka autorstwa Glenna Domana (artykuł wraz ze skanem profilu znajdziecie tutaj)
28. Moje nowe wiarygodne źródła informacji dotyczące metody Domana jako całości oraz na początek – wskazówki z Instytutu Domana (artykuł w wersji pisemnej znajdziecie tutaj)
29. Cenne wskazówki dotyczące metody Domana od Doman International (artykuł w wersji pisemnej znajdziecie tutaj)
30. Wywiad z mamą odnoszącą sukcesy dzięki metodzie Domana z dwoma córkami (artykuł w wersji pisemnej znajdziecie tutaj)
31. Recenzja książek z czytającym pisakiem LeapFrog Reading Series (artykuł w wersji pisemnej wraz ze zdjęciami i nagraniem wideo znajdziecie tutaj)
32. Metoda Domana – pytania i odpowiedzi, czyli konsultacje dla rodziców z przedstawicielem Doman International (nagranie wideo oraz wersję pisemną znajdziecie tutaj)
33. Jak rozwijać zdolności prawopółkulowe każdego dziecka w tym o roli prawej i lewej półkuli mózgu w kontekście rozwoju dziecka (artykuł w wersji pisemnej wraz z nagraniami i zdjęciami znajdziecie tutaj)
34. Relacja mamy wymagającego chłopczyka- o tym, że metoda Domana ma sens i da się rozwijać nawet trudne dziecko (artykuł w wersji pisemnej wraz ze zdjęciem znajdziecie tutaj)
35. Metoda Domana – pytania i odpowiedzi- kolejna sesja z przedstawicielem Doman International (nagranie wideo oraz wersję pisemną znajdziecie tutaj)
36. Wywiad z absolwentką medycyny wychowywaną w imię filozofii Glenna Domana w dzieciństwie (artykuł w wersji pisemnej znajdziecie tutaj)
37. Trzy języki w trzy lata, czyli dwujęzyczność zamierzona zmienia się w wielojęzyczność (artykuł w wersji pisemnej znajdziecie tutaj)
38. Wideorelacja z rozwoju mowy mojej wielojęzycznej trzylatki (artykuł w wersji pisemnej oraz wszystkie nagrania znajdziecie tutaj)
39. Sesja pytań i odpowiedzi z wnukiem Glenna Domana (wersja pisemna wraz z nagraniem tutaj)
40. Angielski dla dzieci z kursem Baby Beetles (wersja pisemna wraz z nagraniem wideo tutaj)
41. Przełom w czytaniu globalnym po pewnym odkryciu z trzylatką (wersję pisemną wraz ze zdjęciami i nagraniami znajdziecie tutaj)
42. Kolejny wywiad z Krzysztofem Kwietniem- wychowanie dziecka zgodne z filozofią Glenna Domana (wywiad z wersji pisemnej znajdziecie tutaj)
43. Rozwój dziecka od urodzenia, czyli plany z drugim maluszkiem (wersję pisemną artykułu wraz ze zdjęciami znajdziecie tutaj)
44. “Tom and Keri.” czyli kompletny kurs angielskiego dla przedszkolaków (wersja pisemna z nagraniami tutaj)
45. Wspieranie rozwoju motoryki dużej i zmysłu równowagi z Good Wood (wersję pisemną wraz z nagraniami i zdjęciami znajdziecie tutaj)
46. Dwujęzyczność zamierzona od urodzenia do nastolatka- wywiad
47. Brillkids Little Reader – recenzja po przerobieniu programu w języku hiszpańskim (wersję pisemną z nagraniami znajdziecie tutaj)
48. Metoda Domana i wielojęzyczność- organizacja czasu mamy gdy nie pracuje (wersję pisemną znajdziecie tutaj)
Ten spis okazał się przydatny? Nie masz czasu czytać i częściej słuchasz bloga. Jeśli tak, udostępnij i podziel się z innymi.
Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u: Wszechstronne wspieranie rozwoju dziecka, na Instagram @teachyourbaby.pl, na którym wrzucam różności „od kuchni” oraz do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga i kanał RSS). Jest też możliwość zapisu na newsletter. W momencie jak będę mieć 100 zapisów na newsletter będę na bieżąco się dzielić informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji zanim pojawią się na blogu w tematyce prawopółkulowości, czyli metody Domana, metody Shichidy i metody Heguru oraz dwujęzyczności i nauki języków.
Zapraszam też do grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u: Metoda Domana i nie tylko- grupa wsparcia dla rodziców. Dołączając do grupy możecie liczyć na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń.