fbpx

Gra wspierająca wczesną edukację matematyczną

Gra inspirowana grą podnoszącą umiejętności matematyczne uczniów stworzoną przez naukowców z Johns Hopkins University – szczegóły poniżej: 

Zapraszamy do testowania i komentowania na fanpage.

Kliknij tutaj aby wejść do gry na pełnym ekranie.

 

 

Jakiś czas temu rozpoczęłam pracę z niesamowitym programistą. Wynikiem tego jest prosta gra wspierająca rozwój umiejętności matematycznych u dużych i małych. Jeśli znacie język angielski zapraszam do obejrzenia nagrania z artykułu o prawopółkulowości. Poniższa gra została zainspirowana relacją naukowców z Uniwersytetu Johns Hopkins w Stanach Zjednoczonych, którzy znacznie poprawili umiejętności matematyczne dzieci po prostu ćwicząc z nimi zgadywanie z wykorzystaniem komputera. Tą relację możecie obejrzeć na nagraniu, o którym wspomniałam. Zadaniem dzieci było odgadnięcie, czy na ekranie więcej jest kropek żółtych, czy niebieskich. Jako, że obie karty z kropkami wyświetlały się jedynie na krótki czas nie było szans tych kropek po prostu przeliczyć. Dzieci korzystały jedynie ze swojej intuicji matematycznej, którą mają nawet zwierzęta i która jest już wykształcona u noworodków. 

Pani, która się wypowiada na nagraniu mówi, że chociaż to ćwiczenie nie miało nic wspólnego z liczbami, to przyniosło niesamowite rezultaty (wystarczyło grać 5 minut dziennie). Jak to nie miało? Chyba nie słyszeli o metodzie Glenna Domana? Przecież kropki to realna wartość liczb? To się wpisuje jak nic w jeden z etapów matematyki metodą Domana – możliwość wyboru właściwej karty z dwóch z różną ilością kropek, jak również w wybrane dni matematyki metodą Shichidy.

W grze poniżej kolorystyka kropek dostosowana do zaleceń Domana, który zaleca czarne kropki dla dzieci w wieku 0-3 miesiące, a następnie przejście do czerwonych. Aby nie było zbyt wiele bodźców zdecydowaliśmy się na informacje kolorystyczne: kolor zielony – dobra odpowiedź, kolor czerwony- zła odpowiedź. Oczywiście rodzice mogą chwalić dzieci lub informować je o dobrym wyborze według uznania. Karty zmieniają się co 2 sekundy. Dla informacji rodziców oraz dla starszych dzieci wprowadziliśmy punktację. 

 

Doceniasz to, co tworzę? Jeśli tak udostępnij i podziel się z innymi. Będzie mi  bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz i podzielisz się swoim doświadczeniem.

Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u i do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga i kanał RSS). Od kilku dni jest też możliwość zapisu na newsletter. W momencie jak będę mieć 100 zapisów na newsletter będę na bieżąco się dzielić informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji zanim pojawią się na blogu w tematyce prawopółkulowości, czyli metody Domana, metody Shichidy i metody Heguru oraz dwujęzyczności i nauki języków. 

Jako, że nie znalazłam grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u. Dołączając do grupy możecie liczyć na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń.