fbpx

Trochę teorii, czyli lista wartościowych książek do przeczytania

Free Delivery on all Books at the Book Depository

Lista książek

Napiszę od razu, że lista książek do przeczytania jest u mnie niesamowicie długa. Mam na niej pozycje, które sama znalazłam, jak i pozycje które mi poleciły kontaktujące się ze mną mamy. Tutaj wrzucam tylko książki przeze mnie przeczytane, a więc nie wszystkie z listy. Wiem, że mogę je z czystym sumieniem polecić. Aby wam ułatwić ich zdobycie po kliknięciu w link lub zdjęcie przeniesiecie się do sklepu, gdzie można je kupić.

Książki autorstwa Glenna Domana

Przede wszystkim na początek warto zaopatrzyć się w książki napisane przez Glenna Domana i nie wierzyć we wszystkie polskojęzyczne instrukcje opisujące jego metodę nauki niemowląt i małych dzieci. Wiem już, że niektóre z tych książek są dostępne w języku polskim, ale jeśli tylko znacie język angielski polecam lekturę w oryginale. Wtedy mamy pewność, że wszystko, co czytamy, to naprawdę słowa Domana, a nie interpretacja tłumacza.

Ja jestem po lekturze oryginałów, jednakże szybko przejrzałam tłumaczenie książki Domana dotyczącej nauki czytania. Na pewno jest jeden błąd dotyczący zalecanych przerw pomiędzy sesjami: w oryginale minimum 15 minut, w tłumaczeniu co najmniej 30 minut. Poza tym z listy słów, niektóre słowa są przetłumaczone zupełnie inaczej np. “truck” z angielskiej wersji to po polsku “auto.” Nie mam czasu drugi raz czytać tego samego, ale w innej wersji językowej więc tylko rzuciłam okiem i poza tymi spostrzeżeniami tłumaczenie wydaje się odzwierciedleniem oryginału, ale możliwe, że jakbym zaczęła się głębiej wczytywać odkryłabym więcej nieścisłości.

W Internecie można bez problemu znaleźć zasady metody Domana również w języku polskim, jednakże te nie zawsze odzwierciedlają właściwe zalecenia autora metody. Wczytując się w różne strony i blogi na ten temat spotkałam się również z krytyką programu Domana, że jakoby tyle i tyle sesji dziennie to mus i żaden rodzic nie da rady. Czytając oryginał odniosłam wrażenie, że Doman podaje szczegółowy program na tacy i rzeczywiście zawiera on dość dużą ilość sesji, ale po lekturze całej pozycji odniosłam wrażenie, że non stop zachęca do dostosowywania tego programu do rodzica i do dziecka, a nawet do jego modyfikacji.

Poniżej lista pozycji, z których ja czerpię podstawy swojej wiedzy. Wiem, że większość rodziców zaczyna od książki o nauce czytania, ale chociaż każda wnosi coś ważnego (np. w książce o wiedzy encyklopedycznej przeczytacie coś odnośnie czytania, czego nie ma w książce o czytaniu), a wszystkie razem dają pełny obraz metody Domana to dwa pierwsze tytuły są najważniejsze i to od nich powinien zacząć każdy rodzic niezależnie, czy ma zdrowe, czy chore dziecko. Tak wynika z mojej wiedzy na dzień dzisiejszy.

Tytuły podlinkowałam do miejsc online, w których możemy te książki zdobyć, aby zaoszczędzić wam czasu na szukaniu. Jeśli książka występuje w dwóch wersja językowych kliknięcie na tytuł zaprowadzi was do wersji polskojęzycznej, kliknięcie na obrazek do wersji angielskojęzycznej. Linki są afiliacyjne, co oznacza, że jeśli przez nie kupicie książeczki, to niewielka prowizja z każdej trafi na moje konto i przyczyni się do tego, że jeśli jest was więcej za jakiś czas uzbiera mi się kwota, którą będę mogła przeznaczyć na materiały edukacyjne dla mojej córeczki. Link afiliacyjny w żaden sposób nie wpływa na cenę książek.

“What To Do About Your Brain-Injured Child” (“Jak postępować z dzieckiem skaleczonym?”)

Jak zapobiec problemom szkolnym dziecka

“Fit Baby, Smart Baby, Your Baby! From Birth to Age Six” Glenn Doman, Douglas Doman, Bruce Hagy”  („Sprawne dziecko, mądre dziecko, twoje dziecko! Od urodzenia do 6 roku życia”).

Rozwój fizyczny dziecka

“How To Multiply Your Baby’s Intelligence” (“Jak zwiększyć inteligencję małego dziecka”)

“How to Teach Your Baby Math” Glenn Doman, Janet Doman („Jak nauczyć małe dziecko matematyki”)

“How to Teach Your Baby to Read” Glenn Doman, Janet Doman („Jak nauczyć małe dziecko czytać”)

“How to Give your Baby Encyclopedic Knowledge” Glenn Doman, Janet Doman, Susan Aisen (“Jak przekazać małemu dziecku wiedzę encyklopedyczną”)

Powyższe pozycje naprawdę warto przeczytać, chociażby po to, żeby zgłębić filozofię Domana i poznać głębszy sens wczesnej edukacji, ale w sumie cały program ze szczegółami, krok po kroku i z modyfikacjami, które czasem uznałam za koniecznie, żeby podtrzymać zainteresowanie maluszka lub po prostu urozmaicić mu zabawę-naukę znajdziecie na moim blogu.

Inne pozycje dotyczące wspierania rozwoju dziecka w najważniejszym okresie 0-6 lat

“Jak kreatywnie wspierać rozwoj dziecka?” Natalia i Krzysztof Minge

To pozycja, do której od czasu do czasu odwołuję się w swoich postach, chociażby tutaj. Jest o tyle cenna, że zupełnie rozwiewa wątpliwości do do czytania globalnego w języku polskim. Autorzy odwołują się do Glenna Domana, ale również do innych propagatorów wczesnej edukacji. Inspirują propozycjami zabaw z dzieckiem i różnymi możliwościami jego rozwijania.

“Rewolucja w uczeniu” Jeannette Vos, Gordon Dryden

To pozycja, która od ponad 10 lat jest na mojej półce. Korzystałam z niej pisząc pracę licencjacką. Muszę ją odświeżyć i wtedy napiszę więcej. Pamiętam, że jest pełna niezwykle cennych informacji. Autorzy często odwołują się do Domana i nie tylko. A z kolei państwo Minge – autorzy poprzedniej książeczki odwołują się do tej pozycji. Każda uzupełnia wiedzę w temacie wczesnego rozwoju mózgu i wczesnej edukacji o niezwykle cenne informacje. Wyjątkowo “Rewolucję w uczeniu” czytałam w języku polskim, nie w oryginale. W czasach studenckich, kiedy jej potrzebowałam nie stać mnie było na sprowadzanie książek z zagranicy. Dla was tytuł polski zalinkowałam do polskiego sklepu internetowego, a gdy klikniecie w obrazek przeniesiecie się do miejsca, gdzie można ją kupić w języku angielskim. Jednakże nauczona doświadczeniem, że tłumaczenie nie zawsze oddaje atmosferę oryginału, a nawet czasem wkradają się zakłamania i błędy polecam tym, którzy znają język angielski oryginał, który znajdziecie tutaj.

“Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat.” Joanna Faber, Julie King


Możliwe, że niektórzy z was znają podobną napisaną przez mamę jednej z autorek – Adele Faber. Z tego co wiem tamta została przetłumaczona na język polski. Tutaj mamy nowoczesną wersję. Przyznam się, że kupiłam ją przez przypadek, bo tak naprawdę chciałam książkę Adele Faber. Nie żałuję. Uśmiecham się nawet jak to piszę. Książkę mogłam polecić już po kilku rozdziałach, a po przeczytaniu całej stwierdzam, że jest niesamowita. Przetestowałam kilka rozwiązań na mojej córce i działają. Poza tym przy każdym rozdziale nie mogę się powstrzymać od śmiechu. Autorki mają świetne poczucie humoru i dają świetne przykłady. Pokusiłam się nawet o napisanie recenzji, którą znajdziecie tutaj.

“Mleko cichy morderca” Dr Nand Kishare Sharma

Nabiał w diecie dziecka
Mleko i nabiał w diecie

To jedna z pozycji, którą na szkoleniu dla rodziców polecała Bożena Bejnar-Sławow. O ile po jednym z wywiadów z nią nabiał ograniczyłam,to po szkoleniu, a zwłaszcza po lekturze tej książki odstawiłam zupełnie.

Lista książek do przeczytania jest dla ciebie przydatna? Jeśli tak, udostępnij i podziel się z innymi.  A może możesz polecić inne książki? 

Będzie mi  bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz i podzielisz się swoim doświadczeniem.

Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u i do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga i kanał RSS). Od kilku dni jest też możliwość zapisu na newsletter (jeśli nie wyskoczyło wam okienko podczas czytania bloga piszcie). W momencie jak będę mieć 100 zapisów na newsletter będę na bieżąco się dzielić informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji zanim pojawią się na blogu w tematyce prawopółkulowości, czyli metody Domana, metody Shichidy i metody Heguru oraz dwujęzyczności i nauki języków.

Jako, że nie znalazłam grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u. Dołączając do grupy możecie liczyć na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń.

.

Free Delivery on all Books at the Book Depository