Metoda Domana- pytania i odpowiedzi, czyli konsultacje dla rodziców z przedstawicielem Doman International (wersja audio)

Celem metody Domana nie jest wychowanie geniusza

O Doman International, czyli o instytucji szkolącej rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom rozwinąć ich potencjał niezależnie od tego czy to są dzieci zdrowe czy z problemami możecie przeczytać w jednym z moich wcześniejszych artykułów, do którego link zamieściłam poniżej. Znajdziecie w nim również garść cennych wskazówek dotyczących metody Domana. Od tamtego artykułu nasza współpraca rozwinęła się jeszcze bardziej.

Już dawno zdałam sobie sprawę z tego, że moje doświadczenie i prywatne osiągnięcia dzięki wychowaniu córeczki według filozofii Domana nie wystarczą, aby zachęcić innych rodziców do podjęcia działań w kierunku rozwijania własnych dzieci i aby pokazać, że metoda Domana działa. Zawsze ktoś może stwierdzić, że jesteśmy wyjątkiem, który potwierdza jakąś tam regułę. Zresztą już kiedyś coś takiego słyszałam. Moim celem jest pokazanie jak najwięcej przykładów sukcesu z metodą Domana i wymiernych efektów, bo tak jak mówiła mama dwóch dziewczynek w ostatnim wywiadzie ta metoda nie służy wychowaniu geniusza, ale maksymalnemu wykorzystaniu potencjału każdego dziecka. Zresztą ona by nawet nie chciała, żeby któraś z jej córek została geniuszem. Powiem wam szczerze, że ja też nie. A wy?

Do cennych informacji z wywiadów z rodzicami, którzy mogą się pochwalić długofalowymi efektami z metodą Domana doszła dla moich czytelników pomoc z zagranicy. Wraz z przedstawicielką tej instytucji – Jordan Christian zorganizowałyśmy konsultacje dla rodziców z grupy Metoda Domana i nie tylko- grupa wsparcia dla rodziców na Facebooku. Wiem, że nie wszyscy z moich czytelników są „fejsbukowi,” więc zdecydowałam się puścić nagranie z tej sesji pytań i odpowiedzi w świat. Za jakiś czas wypuszczę to wideo z polskim tłumaczeniem, ale to na pewno zajmie sporo czasu, więc dzisiaj wrzucam wam w oryginale. Może akurat ktoś pomoże tym nie znającym angielskiego. To kiedy uda się wypuścić nagranie z tłumaczeniem zależy od tego ile osób mi w tym pomoże. Na razie mam wstępne zgłoszenia kilku mam. Oczywiście każdemu kto pomoże odpowiednio podziękuję dodając napisy do nagrania. Od pewnego czasu na Instastory co kilka dni przekazuję treść konsultacji w języku polskim, więc zapraszam zaglądnąć na Instagram @teachyourbaby.pl.

Zapraszam do oglądnięcia czy też wysłuchania, bo być może któreś z zadanych przez innych rodziców pytań jest zbieżne z waszymi. Nagranie pokazuje też, że metoda Domana to nie tylko karty, jak możecie przeczytać w artykule ogólnym o tej metodzie, który napisałam dość niedawno. Jeśli chcecie rozwinąć swoje dziecko, a jeszcze do końca nie wiecie jak, pomóc swojemu choremu dziecku, macie pytania o wczesną edukację: języki obce, wczesną naukę czytania, matematyki i inne możecie się też z Jordan skontaktować mailowo: jordan@domaninternational.org, chociaż jak pokazała kolejna sesja z Jordan (niedługo też wkleję wideo) akurat co do języków to konsultować możecie się ze mną, a ja was ewentualnie odeślę gdzie trzeba, bo moje metody nie są dla wszystkich. Nie zapominajcie- specjalistami jesteśmy my- rodzice, ale jeśli już potrzebujecie doradztwa kogoś z zewnątrz to niech was nie kuszą szkolenia osób, które z Domana czerpią wybiórczo, czy też inspirując się jego metodą tworzą własne twory np. jak wychować małego geniusza, czy jak nauczyć dziecko czytać w zabawie, czy też jak pomnożyć inteligencję dziecka. Metoda Domana to nierozerwalna całość i jako taką rozumie ją na przykład Krzysztof Kwiecień, który jednak szkoleń nie robi, a szkoda, bo bym go polecała podobnie jak polecam Doman International. W końcu w ich szeregach jest i syn i wnuk samego Glenna Domana – twórcy metody.

O moim gościu

Jordan Christian dołączyła do Doman International z Nowej Zelandii zgłębiając tajniki rozwoju fizycznego człowieka. Wcześniej studiowała edukację wczesnoszkolną oraz uczyła w Te Tari Puna Ora o Aotearo w Nowej Zelandii. Obecnie jest specjalistką od rozwoju fizycznego i wczesnego wspierania rozwoju dziecka. Zajmuje się też programami behawioralnymi i dotyczącymi rozwoju społecznego. To dzięki niej mam wszystkie informacje, które opublikowałam w artykule o Doman International. Jak mówiła w trakcie jednej z dwóch sesji konsultacji z rodzicami, które z nią przeprowadziłam po tym jak zgłębiła metodę Domana zupełnie zweryfikowała swoje myślenie oparte na tym, czego była uczona na studiach. Do metody Domana przyciągnęło ją to, że jest to metoda holistyczna, integruje w sobie wiele różnych aspektów rozwoju dziecka oraz to, że jest to metoda mająca na celu zbliżenie rodzica do dziecka. Metoda Domana traktuje dziecko i rodzinę jako całość. W swoich działaniach łączy aspekty zdrowotne, w tym dobre samopoczucie i aspekty społeczne aby stworzyć dziecku najlepsze możliwe środowisko sprzyjające osiągnięciu jego maksymalnego potencjału.

Na podstawie moich rozmów z Jordan mogę powiedzieć, że jest to niezwykle ciepła, otwarta na pytania i chętna pomóc osoba. Jak zresztą za chwilę będziecie mieć okazję posłuchać ma wyraźny, łatwy do zrozumienia akcent.

Metoda Domana- pytania i odpowiedzi- konsultacje dla rodziców

Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania nagrania, które mam dzięki jednej mamie, której udało się uwiecznić ok. 2 godziny spotkania. Jordan miała problem z nagraniem i bez tego nie mielibyśmy nic, a na mojej pamięci ze słuchu nie można za bardzo polegać.

Polecam zaglądnąć też tutaj:

O Doman International, w tym garść cennych informacji uzyskanych od nich

Wywiad z mamą, która odnosi sukcesy z metodą Domana z dwiema córkami

Oficjalna strona Doman International

Na czym polega metoda Domana

Uważasz artykuł za przydatny? Podziel się z innymi. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące metody Domana jako całości możesz napisać w komentarzu. Jeśli będę znała odpowiedź odpiszę tutaj. Jeśli nie, skonsultuję się z Jordan.

Będzie mi  bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz i podzielisz się swoim doświadczeniem i przemyśleniami.

Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u: Wszechstronne wspieranie rozwoju dziecka, na Instagram @teachyourbaby.pl, na którym wrzucam różności „od kuchni” oraz do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga i kanał RSS). Jest też możliwość zapisu na newsletter. W momencie jak będę mieć 100 zapisów na newsletter będę na bieżąco się dzielić informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji zanim pojawią się na blogu w tematyce prawopółkulowości, czyli metody Domana, metody Shichidy i metody Heguru oraz dwujęzyczności i nauki języków.

Zapraszam też do grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u: Metoda Domana i nie tylko- grupa wymiany doświadczeń dla rodziców. Dołączając do grupy możecie liczyć na sporą dawkę motywacji, na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń oraz na pomoc w nurtujących Was kwestiach.

2 Replies to “Metoda Domana- pytania i odpowiedzi, czyli konsultacje dla rodziców z przedstawicielem Doman International (wersja audio)”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *