fbpx
My first Reading Library recenzja
Recenzja My First Reading Library

“Magia tkwi w dziecku, a nie w kartach”

Glenn Doman
Program do nauki czytania

Program do nauki czytania globalnego (+matematyka, bity)
 MaluchCzyta.pl


Kursy i szkolenia dla rodziców
 AkademiaDoMam.pl

Treść poniższego artykułu w skrócie:

  1. Gdzie można kupić zestaw książek My First Reading Library
  2. Moja mała czytelniczka i My First Reading Library
  3. Dla kogo nie jest ten zestaw książek, czyli czemu nie miałam w planach kupić go mojej córce
  4. Korzyści z posiadania My First Reading Library
  5. Dla kogo polecam zieloną biblioteczkę
  6. Kompletna lista tytułów
  7. Omówienie każdego z trzech poziomów w biblioteczce

Czterolatka i My First Reading Library

Pierwszy raz recenzuję książki, których Maja jeszcze oficjalnie nie dostała. W sumie jeszcze tydzień przed recenzją nie było planu, żeby dostała, bo wszystko co zamówiłam poza jedną sztuką labiryntów dla niej było przeznaczone na sprzedaż. W tym miejscu chciałabym zareklamować swój książkowy fanpage, czy tego chcecie czy nie, bo pewnie nie każdy wie, że książki wydawnictwa Usborne można zamawiać u mnie przez Instagram @teachyourbabyksiazki oraz przez Facebooka Teachyourbaby angielskie książki dla dzieci. Na tym koniec mojej prywaty.

Moja czterolatka dostanie całą biblioteczkę My First Reading Library, bo po prostu nie mogę się powstrzymać przed dostarczaniem jej coraz to nowych książek. Kocham to, że ona kocha czytać. Jeszcze o swoim planie nikogo nie poinformowałam ale spontanicznie wpadłam na to, żeby dla celów reklamowych przeczytała jedną książkę z zestawu i to zrobiła. Moja córeczka była akurat u babci, więc zadzwoniłam do mojej siostry, żeby coś spróbowała pokombinować z nagraniem. Akurat biblioteczka była u niej, bo to ona robi zdjęcia.

Maja do niedawna nie czytała na zawołanie, tylko kiedy chciała. Teraz to się zmieniło. Z relacji mojej siostry bardzo chętnie przeczytała losowo wybraną książkę, którą jej pokazała (nie widzianą wcześniej- to ważne, bo ona ma tylko 4 lata). Okazało się, że to książka z ostatniego poziomu zielonej biblioteczki (poziomy opisałam w dalszej części): “Clever Rabbit and the Lion.”

Podobno Maja widząc piękny zestaw książek chciała przeczytać wszystkie 50 tytułów i pytała czy ciocia kupiła biblioteczkę dla niej. Rozmawiając z moją siostrą przez telefon aż sobie wyobraziłam te błyszczące oczy Mai pełne radości na widok takiej ilości książek i pełne nadziei, że są dla niej. Ciocia nie wiedząc, że postanowiłam jej podarować biblioteczkę nie bardzo wiedziała co jej odpowiedzieć. Nikt nie chce rozczarować małego mola książkowego.

Maja widząc piękny zestaw książek chciała przeczytać wszystkie 50 tytułów i pytała czy ciocia kupiła biblioteczkę dla niej.

Dla kogo nie jest ten zestaw książek

Pewnie zapytacie, czemu nie planowałam dać Mai zestawu książek z My First Reading Library skoro na fanpage ten zestaw tak bardzo polecam? Otóż uważam, że ten zestaw nie jest dla dziecka, które już płynnie czyta w języku angielskim. Nie pojawił się u nas wcześniej, bo jakoś na niego nie natrafiłam w sprzedaży, a kilka sztuk tak czy tak u nas było, bo kiedyś pożyczyłam ze szkolnych zasobów i nie było okazji oddać.

Teraz zdecydowałam się przekazać go Mai jedynie dla samej radości dawania i obserwowania radości na jej buzi bardziej z myślą o tym, że za jakiś czas przyda się jej młodszej, obecnie 5-miesięcznej siostrze. Maja przeczyta i odłożę w bezpieczne miejsce tak jak robię z każdą prostą pozycją na jej drodze. Wiem, że jest w stanie przeczytać książki ze znacznie większą ilością tekstu i takie jej podsuwam i będę podsuwać.

(…) ten zestaw nie jest dla dziecka, które już płynnie czyta w języku angielskim.

Dla kogo jest polecany zestaw książek

Natomiast jeśli Wasze dzieci jeszcze nie czytają płynnie w języku angielskim, chcecie wesprzeć domową, szkolną, czy przedszkolną naukę angielskiego na niższych poziomach to jak najbardziej polecam recenzowaną tutaj My First Reading Library wraz z zestawem Phonics Readers tego samego wydawnictwa, który recenzowałam już jakiś czas temu.

Nie przypisywałabym książek z zestawu My First Reading Library do żadnego wieku. Ja jestem za tym, żeby czytać od urodzenia. Natomiast sprawdzi się dla każdego dziecka, które jeszcze nie czyta w języku angielskim lub po prostu jest na początku przygody z tym językiem. Co ważne książki spodobają się też rodzicom, którzy czytają swoim dzieciom.

Zalety My first Reading Library

Przede wszystkim kupując całą zieloną biblioteczkę naprawdę poczujecie, że wzbogacacie księgozbiór Waszego dziecka. Wiem coś o tym, bo ja uwielbiam zestawy, całe serie danych tytułów. Tutaj mamy aż 50 książek, które:

1.wspierają wczesną naukę czytania – wiadomo na samym początku przygody z czytaniem zgodnie z propagowaną przeze mnie metodą Domana potrzebujemy innych książek, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby równolegle czytać inne. Natomiast dla 3- czy 4-latka druk w nich już powinien być czytelny. Dzieci, które nie czytają skorzystają osłuchowo. Maluchy, które zaczynają czytać będą zachęcone do samodzielnego czytania przez odpowiednią konstrukcję pierwszych książek, o czym piszę w dalszej części niniejszej recenzji.

Według wydawnictwa pierwsze 22 książki to pierwsze kroki w czytaniu – większa czcionka, mniej tekstu, kolejne pozycje są minimalnie bardziej zaawansowane. Wiadomo-metod czytania jest wiele i o ile wpisują się w metodę Domana jako ostatni etap to w innych metodach np. fonetycznej pasują od początku.

Celem wydawnictwa było stworzenie serii, która prowadzi dzieci w logiczny sposób poprzez proces czytania od najprostszych książek do coraz bardziej zaawansowanych. Ten zestaw spełnia ten cel. Sam założyciel wydawnictwa Usborne twierdzi, że książki są częścią siedmiostopniowego programu czytania stworzonego przez wydawnictwo. Są niejako wprowadzeniem do tego programu. Ich treść jest tak przemyślana aby w odpowiedni sposób i w odpowiedniej kolejności stopniowo wprowadzić wszystkie dźwięki niezbędne do nauki języka angielskiego i do czytania w tym języku. Założeniem jest doprowadzenie dzieci do samodzielnego czytania.

(…) naprawdę poczujecie, że wzbogacacie księgozbiór Waszego dziecka.

2. wspierają rozwój językowy dzieci– proste, skondensowane teksty nie zniechęcają dzieci, a wręcz przeciwnie, zrozumienie wspomagają bogate ilustracje, jak zresztą możecie zobaczyć na zdjęciach, czy na nagraniu

piękne-książki-dla-dzieci
Książki Usborne
Książki anglojęzyczne dla dzieci
Proste książki po angielsku
dwujezycznosc- zamierzona
Książki dla dzieci
Biblioteczka po angielsku
Pierwsze ksiazki po angielsku

3. wspierają czytanie lub słuchanie (jeśli dziecko jeszcze nie czyta) ze zrozumieniem poprzez zabawy proponowane na końcu książek sprawdzające zrozumienie tekstu- moja 4-latka naprawdę się w nie wkręciła: układanie wydarzeń z bajek w odpowiedniej kolejności, wykrywanie różnic pomiędzy obrazkami, wybór odpowiedniego opisu do obrazka to tylko przykładowe zadania do rozwiązania przez dziecko. Oczywiście korzystanie z pomocy rodzica jest jak najbardziej dozwolone.

Czytanie po angielsku
Czytanie ze zrozumieniem
czytam=aktywnie
Czytanie ze zrozumieniem
czytam-ze-zrozumieniem
Czytam aktywnie

(…) jeśli Wasze dzieci jeszcze nie czytają płynnie w języku angielskim, chcecie wesprzeć domową, szkolną, czy przedszkolną naukę angielskiego na niższych poziomach to jak najbardziej polecam My First Reading Library(…)

Omówienie tytułów i poziomów książek w My First Reading Library

Na koniec podam Wam kompletną listę tytułów w biblioteczce, gdyż czasem zdarza się, że wydawnictwo tworzy inną biblioteczkę, w której niektóre tytuły się powtarzają. Zawsze warto sprawdzić.


Część 1: Very First Reading, czyli najprostsze pozycje wspierające wczesną naukę czytania i zachęcające zaczynające czytać dzieci do samodzielnego czytania. Jedną z propozycji jest wspólne czytanie: rodzic czyta tekst po lewej stronie, dziecko czyta tekst po prawej stronie (zdecydowanie mniej słów, często są one dźwiękonaśladowcze np. “moo”). Każda pozycja ma 32 strony.

Pirate Pat
Double Trouble
The Dressing Up Box
Captain Mac
A Bus For Miss Moss
The Perfect Pet
Dog Diary
Bad Jack Fox
Grizzle Bear Rock
The Magic Ring
The Queen Makes A Scene
A Fright In The Night
Stop That Cow!
The Deep Dark Woods
Moon Zoom
Run, Rabbit, Run!
Late Night At The Zoo
Wild School
The Circus Under The Sea
The Monster Diner
Knight Fright
Mr. Mystery

Część 2: First Reading Level One, czyli poziom wyżej, co oznacza minimalny wzrost trudności, ale przede wszystkim brak różnicowania stron na te z prostszym i trudniejszym tekstem. Każda z książek na tym poziomie ma również 32 strony. W tej części główną tematykę stanowią zwierzęta.

The Wish Fish
The Lion and The Mouse
King Midas and The Gold
The Sun and The Wind
The Fox and Crow
The Fox and The Stork
The Ant and The Grasshopper
Old Macdonald Had A Farm
The Three Wishes
Anansi And The Bag Of Wisdom
The Rabbits’s Tale
The Greedy Dog

Część 3: Usborne Reading Level 2, czyli różne bajki i rymowanki, których dzieci chętnie uczą się na pamięć. Każda pozycja ma również 32 strony. Tak się składa, że książka, którą Maja czyta na nagraniu pochodzi z tego poziomu.

Doctor Foster Went To Gloucester
The Magic Melon
How Bear Lost His TailLittle Miss Muffet
Old Mother Hubbard
One, Two, Buckle My Shoe
The Daydreamer
There Was A crooked Man
The Tortoise and The Eagle
King Donkey Ears
Clever Rabbit and The Wolves
The Old Woman Who Lives In A Shoe
How Elephants Lose Their Wings
The Genie In The Bottle
The Dragon and The Phoenix
Clever Rabbit and The Lion

Ten artykuł okazał się przydatny? Jeśli tak, udostępnij i podziel się z innymi.

Zapraszam do lektury dalszej części bloga.

Polecam zaglądnąć też tutaj:

Recenzja Phonics Readers

O książkach w metodzie Domana

Będzie mi  bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz i podzielisz się swoim doświadczeniem i przemyśleniami.

Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u: Wszechstronne wspieranie rozwoju dziecka, na Instagram @teachyourbaby.pl, na którym wrzucam różności „od kuchni” oraz do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga i kanał RSS). Jest też możliwość zapisu na newsletter, który ruszy w ciągu miesiąca.

Zapraszam też do grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, którą sama założyłam na Facebook’u: Metoda Domana i nie tylko- grupa wymiany doświadczeń dla rodziców. Dołączając do grupy możecie liczyć na sporą dawkę motywacji, na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń oraz na pomoc w nurtujących Was kwestiach.

U mnie możecie też kupić książki wydawnictwa Usborne. Zapraszam na fanpage sprzedażowy Teachyourbaby- angielskie książki dla dzieci oraz na Instagram @teachyourbabyksiazki.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment