Lista działań matematycznych według Domana

PODRĘCZNA LISTA DZIAŁAŃ MATEMATYCZNYCH

CZEMU JĄ TWORZĘ

Jeśli ktoś jest w posiadaniu książki Glenna Domana How to Teach Your Baby Math („Jak nauczyć swoje dziecko matematyki”) wie, że na końcu znajduje się lista działań do przerobienia z dzieckiem w zakresie 0-60. Jednakże w mojej ocenie ta lista jest tak chaotyczna, że postanowiłam ją dla siebie przepisać w w trakcie etapu z cyframi. Zamiast iść mniej więcej po kolei w ramach jednej cyfry musiałam szukać i wykreślać działania, które już wykorzystałam. Dosłownie całą listę w książce mam pokreśloną i pomalowaną.

Na moim blogu na listach znajdziecie osobno każde działanie matematyczne: dodawanie, dzielenie, mnożenie itp. To są dokładnie te same działania, które proponuje Doman, ale nieco uporządkowane. U Domana jest pogrupowanie ze względu na liczby, ale np. w przypadku liczby 60 mamy mnożenie, potem dodawanie, potem kilka przykładów na odejmowanie, potem znowu kilka na dodawanie itp. 

ILE PRZYKŁADÓW DZIAŁAŃ NALEŻY POKAZAĆ

Doman wyjaśnia, że  nie chodzi o to, aby pokazać maluchowi wszystkie możliwe pod słońcem operacje na cyfrach, ale aby pokazać mu te bardziej ciekawe i sensowne. Pamiętacie jak pisałam o badaniu przez nas osobowości różnych liczb? Doman do działań wybiera właśnie takie liczby, które w jego ocenie mają swego rodzaju osobowość i które pośrednio lub bezpośrednio łączą się z innymi aspektami matematyki niż arytmetyka. Dodatkowo takie liczby ułatwiają maluchom zauważenie reguł, które rządzą poszczególnymi typami działań. Jako ciekawostkę podam tutaj, że Doman wspomina, że już noworodki w pierwszej dobie po urodzeniu wykazują zainteresowanie ilością i wykazują myślenie analityczne.

Na pewno taką liczbą wartą uwagi jest liczba 60, która daje wiele możliwości działań, chociażby takie, że w jej skład wchodzi 5 tuzinów: 5 x 12- 60 oraz dwie kopy 2 x 30=60. Daje też ona wiele możliwości wizualnych, chociażby różnych trójkątów i tym się zajmę w niedługim czasie, bo na etapie badania osobowości liczb nie doszliśmy do 60, gdyż nie ogarnęłabym takiej ilości z nakrętkami, czy innymi pomocami. Ostatnio ktoś, kto ma lepszą wyobraźnię matematyczną niż ja mi poddał bardzo fajny pomysł dotyczący właśnie tej cyfry, ale o tym innym razem. 

Doman uważa cyfry takie jak na przykład 83, czy 91 za nudne, gdyż nie dają wiele możliwości, jeśli chodzi o działania na nich. Ciężko też je powiązać z innymi aspektami matematyki. Działania na ilościach, które Doman odrzucił nie znajdują się na liście, którą tu załączam. 

DODAWANIE – DZIAŁANIA Z KSIĄŻKI DOMANA

Tak jak pisałam w jednym z wpisów dotyczących matematyki należy dziecku pokazać 126 działań danego typu, aby rozwikłało rządzące nimi reguły. W książce Domana jest ich o wiele więcej i my na pewno w sumie przerobiliśmy o wiele więcej, bo 126 przykładów daje każdy z etapów z kropkami, a my robimy to samo tylko na cyfrach i możliwe, że część przykładów się powtarza, ale pewnie część wybieram zupełnie nowych. Wybierając działania w zakresie dodawania skakałam po książce, aby pojawiły się różne wyniki np. w jednej sesji mieliśmy 30 +30 = 60, 0+0=0 i 31+1=32. 

Działania w zakresie dodawania podzieliłam na:

  • działania dwustopniowe (myślę, że te 126 przykładów bierzemy właśnie z tej listy): 

Link do pobrania listy i do edycji znajduje się tutaj. Polecam wydrukować i skreślać te, z których już korzystaliście. 

  • działania wielostopniowe (poszerzamy zakres dodawania wybierając działania z tej listy, można się z nimi fajnie bawić, jak pokazują filmiki tutaj)

Link do wersji do druku i edycji jest tutaj.

Tak jak już wspominałam w dziale ze spersonalizowanymi książeczkami informatykiem nie jestem i udostępniam jak umiem. Jakby ktoś miał inny pomysł (z instrukcją jak to zrobić) będę wdzięczna, bo wiem, że tak jak robię nie wszystkim może się podobać.

Kończąc kolejne etapy wczesnej edukacji matematycznej na cyfrach będę przepisywać z książki Domana i umieszczać tutaj kolejne operacje w zakresie 0-60. 

 

Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u  i do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga).

Jako, że nie znalazłam grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u. Już jest nas prawie 300 członków.