fbpx

Najpierw wysłuchajcie pierwszych konsultacji dla rodziców zainteresowanych metodą Domana

Jordan Christian z Doman International już znacie, a jeśli nie koniecznie zerknijcie do pierwszego podlinkowanego poniżej artykułu z pierwszym webminarem- sesją pytań i odpowiedzi dla rodziców i od niego zacznijcie. Wiem, że wielu rodziców, którzy czytają mojego bloga jest “niefejsbukowych” i “nieinstagramowych,” w tym nawet jedna z mam- pani Basia, z którą przeprowadzałam wywiad i to przede wszystkim dla nich wrzucam nagranie też tutaj. Z drugiej strony chyba łatwiej będzie je odnaleźć na blogu niż w Facebookowym gąszczu postów tym, którzy będą chcieli do niego wrócić. Jordan przekazała nam ogrom informacji i to zupełnie za darmo. Nie da się tego wszystkiego ogarnąć po jednym przesłuchaniu, czy oglądnięciu.

Wersja polska już się robi

Przy okazji chciałam dodać, że pierwszy webminar jest tłumaczony przez niesamowitego tatę, który podjął się na ochotnika tego trudnego zadania. To co wrzucam tutaj tłumaczą mamy. Gdy tylko ogarnę całość uzupełnię artykuły o treść pisemną i o nagranie w wersji polskiej. Wszystkim włączającym się w tłumaczenie z całego serca dziękuję za udział w promowaniu całościowego podejścia do rozwoju dziecka i uświadamianiu polskich rodziców. Po raz kolejny przypominam, że nie ma większych specjalistów niż rodzice, dlatego to oni powinni realizować wychowanie i rozwój dziecka według filozofii Domana. Oczywiście każdy rodzic jest ekspertem tylko i wyłącznie od swojego dziecka czy dzieci. Doświadczenie jednej mamy z jej dziećmi niekoniecznie musi się przekładać na podobne efekty u innych maluchów. Dlatego ja zbieram na blogu doświadczenia swoje i innych. Każdy rodzic powinien z nich zaczerpnąć to co mu odpowiada i dopasować metodę do własnego dziecka.

Pomoc dla rodziców chcących wykorzystać potencjał swoich dzieci

Jeśli rodzice uznani przez Domana eskpertami potrzebują jednak wskazówek czy pomocy z zewnątrz to są jej w stanie rzetelnie udzielić jedynie dwie instytucje na świecie: Doman International z Douglasem Domanem oraz Spencerem Domanem- synem i wnukiem autora metody na czele oraz Instytuty Domana w Filadelfii zarządzane przez Janet Doman- córkę autora metody. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Doman International, którzy prezentują podobne podejście co ja – wiedza dotycząca każdego rodzica i każdego dziecka powinna być powszechna i darmowa. Wspominam o nich osobno też z uwagi na to, że są o wiele bardziej otwarci niż Instytuty jak również prowadzą szkolenia online (w języku angielskim) oraz stacjonarne we Włoszech (z opcją polskiego tłumacza).

Ja się bynajmniej za eksperta nie uważam. Bardziej za mamę z praktycznym, już ponad 3-letnim doświadczeniem i z wiedzą z książek Glenna Domana i innych źródeł. Owszem…otrzymuję mnóstwo pytań rodziców. Przepraszam tutaj z góry, jeśli ktoś czasem musi długo czekać na odpowiedź, bo czasem nie ogarniam. Na znaczną większość pytań jestem w stanie odpowiedzieć już po samej lekturze książek Domana, bo dotyczą one w przeważającej części spraw technicznych. Jeśli chodzi o jakikolwiek problem z dzieckiem- odsyłam chociażby do Jordan: jordan@domaninternational.org. I tutaj nie chodzi bynajmniej o problemy z kartami.

Drugi webminar z Jordan Christian- część 1

Dzisiaj mam dla Was pierwszą część z drugiego spotkania online z Jordan, która specjalizuje się przede wszystkim w rozwoju fizycznym, społecznym i behawioralnym dziecka, co jest w sumie najważniejszą częścią metody Domana, o czym niektórzy rodzice skupieni na części intelektualnej, a zwłaszcza na czytaniu globalnym nie wiedzą. Zapraszam do oglądnięcia lub po prostu wysłuchania jak podcastu np. przy pracach domowych. Czasem przy zrozumieniu mogą pomóc fragmenty pytań z czatu widoczne na ekranie. Jeśli nie było Wam dane uczestniczyć w webminarze być może część pytań zadanych przez innych rodziców oraz odpowiedzi udzielonych przez Jordan rozwieje też Wasze wątpliwości. Zawsze też możecie się skontaktować z nią mailowo.

Zapowiedź kolejnego webminaru

Przy okazji chciałam zapowiedzieć, że już wkrótce będę rozmawiać z kolejną przedstawicielką Doman International, a raczej to Wy- rodzice będziecie rozmawiać, zadawać pytania i rozwiewać Wasze wątpliwości. Mój przyszły gość specjalizuje się w programach intelektualnych metody Domana, więc jeśli nurtuje Was jakakolwiek kwestia z zakresu czytania globalnego, wczesnej nauki matematyki, czy wiedzy encyklopedycznej przygotujcie pytania. Oczywiście możecie też zadawać pytania z innych sfer rozwoju dziecka, bo oprócz swojej specjalizacji mój przyszły gość ma wiedzę dotyczącą całej metody.

Zwykle takimi negatywnymi rzeczami się nie dzielę, ale tutaj zrobię wyjątek, bo pewna osoba przeszła samą siebie pisząc na mnie i na mojego bloga skargi do Doman International. Były chwile niepewności, czy do webminaru dojdzie, bo komuś, kto chce zarabiać na płatnych webminarach i szkoleniach bardzo kole w oczy darmowa wiedza dla rodziców. Bynajmniej nie mam nic do dzielenia się wiedzą zarobkowo, ale zwalczanie tych, którzy chcą dać coś za darmo mi się nie podoba. Wam pewnie też nie bardzo. Skontaktował się ze mną sam Spencer Doman. Nie będę zdradzać szczegółów, ale chciałam to napisać na usprawiedliwienie tego, że nadal na ten webminar czekamy chociaż już na dzień dzisiejszy miał być ustalony termin. W każdym razie już Was uspokajam, że do webminaru dojdzie i jeszcze poza nim…będzie się działo, ale na razie nie zdradzam szczegółów.

Polecam zaglądnąć też tutaj:

Pierwsza sesja pytań i odpowiedzi dla rodziców z Jordan Christian z Doman International

O Doman International, w tym garść cennych informacji uzyskanych od nich

Oficjalna strona Doman International

Wywiad z panią Basią- mamą, która wychowuje z Domanem dwie córki

Uważasz artykuł za przydatny? Podziel się z innymi. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące metody Domana jako całości możesz napisać w komentarzu. Jeśli będę znała odpowiedź odpiszę tutaj. Jeśli nie poczekam do kolejnego webminaru z Doman International i je zadam jako pierwsze.

Zapraszam też do grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u: Metoda Domana i nie tylko- grupa wymiany doświadczeń dla rodziców. Dołączając do grupy możecie liczyć na sporą dawkę motywacji, na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń oraz na pomoc w nurtujących Was kwestiach.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment