Spersonalizowane książeczki indywidualne

PERSONALIZOWANE INDYWIDUALNE KSIĄŻECZKI O DZIECKU  GOTOWE DO MODYFIKACJI

Na pierwszy rzut do pobrania wrzucam gotowe  już od dawna spersonalizowane książeczki o mojej Mai. Na razie w języku angielskim, ale jako, że tata kończy czytanie globalne z kartami w języku polskim zamierzam zrobić polską wersję. Może kogoś zainspirują. Wystarczy pobrać gotową prezentację i zdjęcia mojego „bejbika” zmienić na zdjęcia waszych dzieci, ewentualnie przeedytować tekst tak, aby pasował do zdjęć, które macie.

O książeczkach pisałam w czerwcu oraz w lipcu i we wrześniu. Niemniej jednak przyznaję, że na kartach książeczek prezentowanych na zdjęciach jest jedno niedociągnięcie, a mianowicie czcionka Times New Roman, która ma pewne „ozdobniki.” Glenn Doman w swoich książkach nie wspomina nic o czcionkach i w sumie się nie dziwię, bo to czasy niekomputerowe były. W międzyczasie doedukowałam się z innego źródła, o którym pisałam szerzej tutaj i książeczki poprawiłam. Na błędach się uczymy, ale wy nie musicie popełniać moich.

Te, które zamieszczam do pobrania są napisane idealnie dopasowaną czcionką do czytania globalnego małych dzieci. Rozmiar duży, bo zaczynałam wcześnie tj. gdy Maja miała 14 miesięcy, ale teraz mamy nieco mniejszą czcionkę. Doman zaleca czcionkę 1”, czyli około 2,5 cm lub nawet dwa razy tyle dla dzieci poniżej 2 roku życia. Ja widząc, że Maja już w wieku 18 miesięcy rozpoznawała na okładce książki psa, który nawet 5 mm nie ma rozmiarowo i nawet zbyt wyraźny nie jest kieruję się swoją intuicją i zmniejszam. Przez jakiś czas mieliśmy czcionkę nawet mniejszą o połowę od tej, która jest w tych naszych pierwszych książeczkach. Potem zwiększyłam, wzorując się na książkach Anny Czerskiej, o których pisałam tutaj

Możliwe też, że Domanowi chodziło o czcionkę dla dzieci, z którymi w tym wieku zaczynamy, a nasza Maja już ma za sobą stymulację wzroku odpowiednimi kartami w okresie niemowlęcym, o czym pisałam tutaj i 11 miesięcy czytania globalnego, czemu jest poświęcona znaczna część tego bloga (zapraszam do spisu treści), więc myślę, że możemy śmiało eksperymentować z nieco mniejszymi słowami. Podobno matczyna intuicja jest niezawodna, a ja czuję, że tak właśnie mogę robić. 

Jestem samoukiem, jeśli chodzi o informatykę i kombinuję z udostępnianiem plików, jak umiem. Udostępniłam wszystko na wszelki wypadek na kilka sposobów, gdyż dostałam zgłoszenie, że ten pierwszy nie działa na niektórych przeglądarkach. Proszę o informację, czy teraz jest w porządku, czy udało się ściągnąć pliki. Z góry dziękuję. W razie problemów służę pomocą online. 

Pierwsze 7 książeczek o dziecku (wg Domana jedna ma mieć maksymalnie 5 zdań) w dwóch wersjach językowych. Teraz, gdy Maja ma prawie 2 latka złożyłam wszystkie książeczki o tym, co robi w jedną większą.

1) wersja anglojęzyczna

Wersja do druku w linku tutaj

Dokument do edycji:

Pierwsze 7 ksiazek dla bardzo malego dziecka

2) wersja polskojęzyczna – wkrótce

Kolejny pomysł: 5 książeczek związanych z emocjami i wyglądem dziecka (w związku z tym, że 2 zdjęcia się powtarzają przy zdaniach o niebieskich oczach i blond włosach ręcznie pisakiem narysowałam strzałki o co chodzi).

Pisałam tutaj, że nie mam już inspiracji na kolejną, ale już mam kolejne inspiracje. Będzie też jedna rymowana, tymczasem wrzucam polskojęzyczne książeczki z tekstem ulubionych polskich piosenek Mai, które potrafi już zaśpiewać. Najpierw wprowadziłam jej pojedynczo wszystkie słowa, których do tej pory nie miała.

Ulubione piosenki Mai – książeczka tworzona specjalnie dla mojej córeczki

Link do druku tutaj. 

Dokument do edycji: 

Piosenki ksiazka dla Mai

Podoba ci się mój blog? Jeśli tak, udostępnij i podziel się z innymi. 

Jestem ciekawa, czy i jak korzystacie z udostępnionych przeze mnie materiałów.  A może macie swoje sugestie, co powinnam tu zamieścić? Będzie mi  bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz i podzielisz się swoim doświadczeniem lub pomysłem.

Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u i do subskrypcji.