POMOCE NAUKOWE
Glenn Doman w swoich książkach podaje szczegółowe instrukcje, jak stworzyć samemu karty do matematyki i czytania. Przeczytałam, ale stwierdziłam, że nie ma mowy, żebym siedziała długimi godzinami i rysowała kropeczki i pisała ogromne litery, tym bardziej, że zawsze wolałam się uczyć czegoś na pamięć niż cokolwiek plastycznego zrobić. Alternatywą jest przygotowanie pomocy na komputerze, ale to też jest czasochłonne, a rodzice małych dzieci czasu nie mają. Na szczęście czasy od napisania książek nieco się zmieniły i dziś jest możliwość zaoszczędzenia mnóstwo czasu i można gotowe zestawy zakupić, przynajmniej na początek.
My już przerobiliśmy całość zestawów do czytania globalnego w języku polskim i w języku angielskim, jak również matematykę z kropkowanymi planszami oraz dostępne na polskim rynku bity inteligencji. Teraz kombinuję inaczej, w tym drukuję słowa, ale nasz program nie jest już tak intensywny jak w pierwszym roku jego trwania. Zwłaszcza jeśli zaczynacie z dzieckiem poniżej 1 roku polecam zacząć od czegoś gotowego i ewentualnie później tworzyć coś własnego.
MATEMATYKA I ZESTAW DO CZYTANIA W JĘZYKU POLSKIM
Zakupiłam używany zestaw na allegro, bo był w okazyjnej cenie. Zestaw na zdjęciu został wydany przez nieistniejące już wydawnictwo Pentliczek. Jednakże jako, że miałam w nim tylko liczby 1-30 zaczęłam szukać uzupełnienia naszej matematyki i znalazłam. Cyfry 1-100 dokupiłam z wydawnictwa WczesnaEdukacja, z którego mam też zestaw do czytania w języku angielskim. Widziałam, że to wydawnictwo posiada też karty w języku polskim. Nie daję opisu tego zestawu, bo u nas się trafił inny (więcej zdjęć w tym wpisie), ale myślę, że jest podobny, czyli równie bogaty jak ten w języku angielskim. Możecie o nim poczytać tutaj.
ZESTAW DO CZYTANIA W JĘZYKU ANGIELSKIM- OD RAZU ZAKUPIŁAM CAŁY DOSTĘPNY PAKIET
Tak jak wspominałam wcześniej karty pochodzą od wydawnictwa WczesnaEdukacja. W sumie w dwóch zestawach jest ponad 400 plansz.
Dodam jeszcze, że zestawy WczesnejEdukacji są dokładnie takie, jak zaleca Doman. Natomiast nasz zestaw w języku polskim zmodyfikowany. W matematycznym z kropkami również innego wydawnictwa po czasie wykryłam, że kropki są nieco mniejsze niż zalecał Doman, co mnie trochę zmartwiło, więc zainwestowałam w coś dodatkowego, o czym już wspominałam w artykule o przedłużeniu dziecku kontaktu z kropkami.
Powyższe zestawienie pomocy dydaktycznych w metodzie Domana uznajesz za przydatne? Jeśli tak, udostępnij i podziel się z innymi.
Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz i podzielisz się swoim doświadczeniem.
Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u i do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga i kanał RSS). Od kilku dni jest też możliwość zapisu na newsletter (jeśli nie wyskoczyło wam okienko podczas czytania bloga piszcie). W momencie jak będę mieć 100 zapisów na newsletter będę na bieżąco się dzielić informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji zanim pojawią się na blogu w tematyce prawopółkulowości, czyli metody Domana, metody Shichidy i metody Heguru oraz dwujęzyczności i nauki języków.
Jako, że nie znalazłam grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u. Dołączając do grupy możecie liczyć na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń.