Gry i zabawki rozwijające dla maluszków

WSPOMAGANIE WCZESNEGO ROZWOJU I KREATYWNOŚCI DZIECKA 

O ile jestem wielką zwolenniczką tzw. domanowania, czyli wprowadzania dziecku różnych programów autorstwa Glenna Domana niemalże od kołyski (u nas czytanie globalne, matematyka i wiedza encyklopedyczna), uważam, że nie możemy się ograniczać jedynie do nich. Dlatego w drugim roku życia mojego maluszka zaczęłam wprowadzać matematyczne elementy poza planszami z kropkami i cyframi, z których korzystamy. 

Tak wyszło, że zaczęliśmy od matematycznych puzzli i od książek, które zachęcają do liczenia lub uczą rozpoznawania ilości. W dalszej kolejności pojawiły się u nas matematyczne magnesy, o których pisałam już kilkukrotnie.

22-miesięczna Maja dostała do zabawy piankowe łamigłówki matematyczne oraz matematyczne gry. W wyborze kierowałam się zaleceniami Natalii i Krzysztofa Minge, że zawsze powinniśmy dziecku dawać zadania o większym stopniu trudności. Ważne jest, aby gry edukacyjne nie były dla dziecka banalnie proste, ale stanowiły wyzwanie. Tak, że wśród naszych pomocy pojawiają się materiały oznaczone 3+ jeśli chodzi o wiek dziecka.

MAGNETYCZNA MATEMATYKA OD KREATYWNEJ KROPKI

O tym, że magnetyczne kropki i cyfry to u nas jeden z hitów wspominałam już co najmniej kilka razy. To właśnie bawiąc się kropkami i cyframi Maja prezentowała swoją wiedzę, kiedy tylko chciała. Na przykład tutaj zamieszczałam wideo, w którym Maja w wieku 19 miesięcy samodzielnie ułożyła i nazwała cyfrę 10. 

Matematyczne magnesy
Zabawy matematyką

Magnetyczne cyfry i kropki luzem i na magnetycznych planszach nabyliśmy u Kreatywnej Kropki. To rękodzieło, bardzo starannie wykonane, magnesy pokryte są filcem i są bardzo miłe w dotyku. Gdy Maja podrośnie i wykaże zainteresowanie w kierunku liter, zamierzam jej sprawdzić od tego samego sprzedawcy. W skład zestawu, który zakupiłam wchodziły:

– czerwone pojedyncze kropki (wzięłam 2 x 100 sztuk),

– 10 kwadratowych plansz magnesowych, na których znajdują się ilości pokazane na kropkach w ilości od 0 do 10, do zilustrowania różnych ilości zostały wykorzystane różne kolory,

– do wyżej wspomnianych plansz mamy pasujące kolorystycznie cyfry 1-10 (zamówiłam podwójnie). 

Przykładowe dopasowanie plansz do kolorowych cyfr na tablicy magnetycznej możecie zobaczyć na zdjęciu pod koniec tego wpisu.

MATEMATYCZNE ŁAMIGŁÓWKI, KTÓRE PRZYWĘDROWAŁY DO NAS AŻ Z CZECH

Łamigłówki to u nas nowość i jeszcze o nich szczegółowo nie pisałam, ale na pewno powstanie osobny wpis na ten temat. Tutaj napiszę tylko krótko, że pomoce matematyczne tego typu pomagają rozwijać myślenie przestrzenne i logiczne u dzieci. Dodatkowo uczą koncentracji, która jest bardzo ważną umiejętnością w szkole. Jak możecie przeczytać na stronie o mnie jestem nauczycielem i widzę, że uczniowie obecnych czasów mają ogromny problem właśnie ze skupieniem uwagi na czymkolwiek i bardzo szybko się dekoncentrują. Dbam o to, żeby mój maluszek już od najmłodszych lat ćwiczył umiejętność skupienia uwagi. Uważam, że łamigłówki to też świetny sposób na wyciszenie się i dla rodzica i dla dziecka.

Łamigłówki nabyliśmy prosto od czeskiego producenta Malý Génius. Wszystkie pomoce są wykonane z atestowanej, bezpiecznej dla dzieci pianki, o której wspominałam przy okazji pisania o tym, jak korzystne dla rozwoju małych dzieci jest przebywanie na podłodze. Łamigłówki są bardzo korzystne cenowo, więc od razu nabyłam trzy sztuki:

– układanka w kształcie serca,

– układanka w kształcie kwadratu,

– układanka w kształcie koła. 

Każda z układanek składa się z mniejszych elementów. Na razie bawimy się układając te elementy w otworze do tego przeznaczonym w taki sposób, aby powstał wybrany kształt: koło, serce lub kwadrat. Oczywiście wszystko z moją pomocą, bo moja Maja ma dopiero 23 miesiące. Łamigłówki posiadają również instrukcję widoczną na zdjęciu, jak można na podłodze tworzyć zupełnie nowe kształty np. zwierzęta, czy postacie, a tym samym ćwiczyć wyobraźnię i kreatywność maluszka. Dużym plusem tych pomocy jest też to, że będą służyć długie lata, gdyż można się nimi bawić na wiele innych sposobów, w tym obrysowywać ćwicząc umiejętność pisania. U nas oczywiście na to trzeba poczekać i bawimy się według umiejętności mojej córeczki. Jak opanuje samodzielne układanie któregokolwiek kształtu, zamierzam dokupić następne.

Rozwijanie koncentracji dziecka
Łamigłówki

DOMINO – GRA W LICZENIE OD GRANNY

Pisałam już wielokrotnie, że moja mała Maja już od dawna wykazuje zainteresowanie matematyką. Myślę, że miało w tym swój udział to, że wprowadziłam program edukacji matematycznej według Glenna Domana już od 5-6 miesiąca jej życia. Jako, że opanowała dopasowywanie cyfr i ilości z pomocą kolorów, przyszedł czas na zadanie o większym stopniu trudności – matematyczne domino. Z jednej strony zadanie dopasowania trudniejsze, z drugiej łatwiejsze dla małych rączek niż układanie matematycznych puzzli, bo tutaj wystarczy po prostu jeden element dołożyć do drugiego.

Grę Domino i nie tylko tą mamy od producenta gier edukacyjnych Granna. O innych grach napiszę wkrótce. Jeśli o szczegóły gra ma za zadanie uczyć liczenia. Myślę, że w naszym przypadku z racji tego, że moja Maja poznała już wszystkie cyfry i ilości w zakresie 1-100 i wybrane większe, to już nie nauka liczenia, ale zabawa liczeniem i utrwalanie wyobrażenia o ilościach w zakresie 0-6. W skład zestawu wchodzi:

– 28 kartoników (każdy z cyfrą i obrazkiem),

– instrukcja prezentująca 2 warianty gry,

– 18-elementowe puzzle z muffinkami.

Nauka liczenia
Domino matematyczne

PIANKOWE CYFRY I KSZTAŁTY, CZYLI KOLEJNA POMOC OD PRODUCENTA PUZZLI PIANKOWYCH

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej zapamiętujemy i najszybciej uczymy się angażując jak największą ilość zmysłów. Gdy nasz maluch próbuje wsadzić piankową cyfrę lub kształt na miejsce rozwija pamięć dotykową i ruchową, jak również pamięć wzrokową. Jeśli dodatkowo informujemy go co to za cyfra, zapamiętuje tą informację słuchowo. 

Piankowe pomoce matematyczne nabyliśmy od wspomnianego już wcześniej producenta Malý GéniusWszystkie cyfry, znaki matematyczne i kształty oraz znaki matematyczne i plansze są wykonane z miękkiej, przebadanej pod względem bezpieczeństwa dla dzieci pianki.

Podobnie jak wspomniana wyżej przeze mnie gra Domino, plansza z cyframi służy do nauki liczenia, a u nas z wiadomych przyczyn do utrwalania ilości 0-10 oraz do działań na cyfrach w tym zakresie. W skład planszy wchodzą:

– cyfry 1-10,

– znaki: +, -, =.

Plansza z figurami do tzw. sznurowania geometrycznego uczy wizualnego rozpoznawania wybranych figur. Ze starszymi dziećmi można również ćwiczyć umiejętności manualne przewlekając sznurek przez otwory, a jak opanują tą umiejętność, maluch może rozwijać swoją kreatywność tworząc różne kształty i wzory. W skład zestawu do sznurowania geometrycznego wchodzą: 

– plansza z otworami na 5 figur geometrycznych: kwadrat, romb, koło, trójkąt i owal (każda z nich ma otwory do nawlekania sznurka),

– osobna plansza z samymi otworami,

– odpowiedniej grubości sznurek, który mieści się w otwory. 

Nauka liczenia i kształtów
Piankowe pomoce matematyczne