Listy słów z książek do czytania globalnego

PRZYGOTOWANIE DZIECKA DO PIERWSZYCH KSIĄŻEK, CZYLI GOTOWE DO EDYCJI I MODYFIKACJI LISTY SŁÓW

Stosunkowo niedawno w artykule, w którym skupiłam się głównie na kryteriach, jakie powinny spełniać książki, aby służyły nauce czytania małych dzieci, poruszyłam też kwestię przygotowania, czyli etapu wstępnego przed czytaniem. Wspomniałam tam o tym, że Doman zaleca, aby przed wprowadzeniem nowej książeczki przedstawić dziecku wszystkie słowa, których dziecko do tej pory nie poznało na poprzednich etapach programu, a które pojawiają się w książce, którą planujemy dziecku czytać. Wszystkie nowe słowa wprowadzamy podobnie jak na samym początku, o którym pisałam tutaj.

Zaczęłam już z Mają ten niezwykły etap i na pierwszy rzut poszła książka autorstwa Glenn’a Domana – „Nose is not Toes,” której recenzję znajdziecie w jednym z ostatnich wpisów.  Jeśli ktoś skusił się na jej zakup tutaj znajdzie gotową listę wszystkich pojawiających się w tej książce słów do wydrukowania.

Maja skończyła 19 miesięcy w momencie jak przedstawiłam jej wybrane słowa z listy. Kierując się intuicją i innymi znakami, o których wspominałam tutaj, na chwilę obecną korzystamy z czcionki Verdana o rozmiarze 50, czyli o wiele mniejszej niż zalecenia Domana dla dzieci w tym wieku. Piszę o tym, bo wiem, że dzieci są różne i możliwe, że niektóre w tym wieku rzeczywiście potrzebują większej czcionki.

Listę słów przepisałam po prostu z tyłu książki Domana. Oczywiście dla Mai wydrukowałam tylko wybrane słowa, które u nas do tej pory się nie pojawiły. Słowa, które bez kontekstu nic nie znaczą np. „a” opuściłam.

Chociaż Maja na kartach polskich ma obrazki i ze mną ostatnio przerabiała karty obrazkowe podpisane z tyłu, do tych słów nie tworzyłam ilustracji. Przedstawiałam każde w kontekście np. pokazując „maybe”- może mówiłam „Maybe we will go outside, maybe not.”- Może pójdziemy na pole, może nie. Zresztą akurat to słowo Maja zaczęła szybko po mnie powtarzać. Po którejś prezentacji z kolei już prezentowałam same słowa, jak najszybciej, bez mówienia zdań.

Po tym wstępie zapraszam zainteresowanych do pobrania i do korzystania z wybranych słów z listy (pamiętajcie, żeby usunąć te, które u was już się pojawiły na planszach):

NOSE IS NOT TOES.docx

Już wkrótce:

kolejne listy słów z książek w języku angielskim, a jak wiecie z tego wpisu mam ich sporo oraz z książek w języku polskim, które oczywiście najpierw będą poprzedzone recenzjami.