Listy słów z książek do czytania globalnego

PRZYGOTOWANIE DZIECKA DO PIERWSZYCH KSIĄŻEK, CZYLI GOTOWE DO EDYCJI I MODYFIKACJI LISTY SŁÓW

W artykule, w którym skupiłam się głównie na kryteriach, jakie powinny spełniać książki, aby służyły nauce czytania małych dzieci, poruszyłam też kwestię przygotowania, czyli etapu wstępnego przed czytaniem. Wspomniałam tam o tym, że Doman zaleca, aby przed wprowadzeniem nowej książeczki przedstawić dziecku wszystkie słowa, których dziecko do tej pory nie poznało na poprzednich etapach programu, a które pojawiają się w książce, którą planujemy dziecku czytać. Wszystkie nowe słowa wprowadzamy podobnie jak na samym początku, o którym pisałam tutaj.

Zaczęłam już z Mają ten niezwykły etap i na pierwszy rzut poszła książka autorstwa Glenn’a Domana – „Nose is not Toes,” której recenzję znajdziecie w jednym z ostatnich wpisów. Jeśli ktoś skusił się na jej zakup tutaj znajdzie gotową listę wszystkich pojawiających się w tej książce słów do wydrukowania.

Maja skończyła 19 miesięcy w momencie jak przedstawiłam jej wybrane słowa z listy. Kierując się moją najnowszą wiedzą dotyczącą najlepszych czcionek na chwilę obecną korzystamy z czcionki Calibri o rozmiarze 80, czyli o rozmiarze zbliżonym do zalecanego przez Domana dla dzieci w tym wieku. Przez jakiś czas kierując się tym, że Maja widzi naprawdę małe rzeczy zanim trafiłam na idealnie książki do czytania globalnego w języku polskim korzystaliśmy z czcionki Verdana 50.  Jestem pewna, że te słowa widziała, ale lepiej jej uwagę złapać nieco większymi słowami. 

Pierwszą listę słów przepisałam po prostu z tyłu książki Domana. Oczywiście dla Mai wydrukowałam tylko wybrane słowa, które u nas do tej pory się nie pojawiły. Słowa, które bez kontekstu nic nie znaczą np. „a” opuściłam.

Chociaż Maja na kartach polskich ma obrazki i ze mną ostatnio przerabiała karty obrazkowe podpisane z tyłu, do tych słów nie tworzyłam ilustracji. Przedstawiałam każde w kontekście np. pokazując „maybe”- może mówiłam „Maybe we will go outside, maybe not.”- Może pójdziemy na pole, może nie. Zresztą akurat to słowo Maja zaczęła szybko po mnie powtarzać. Po którejś prezentacji z kolei już prezentowałam same słowa, jak najszybciej, bez mówienia zdań.

Po tym wstępie zapraszam zainteresowanych do pobrania i do korzystania z wybranych słów z listy. Pamiętajcie, żeby usunąć te słowa, które u was już się pojawiły na kartach do czytania globalnego. Dzieci nie lubią zbyt wiele powtórek. Dla ułatwienia późniejszego rozcinania słówka są w tabelce. 

LISTY SŁÓW DO KSIĄŻECZEK ANGLOJĘZYCZNYCH 

„Nose is Not Toes” Glenn Doman, Janet Doman  (szczegóły o książce możecie przeczytać tutaj)

 

Link do druku tutaj.

Dokument do edycji (to są eksperymenty informatyczne- będę wdzięczna za odzew, co działa, a co nie, czy wszystko się otwiera itp.) :

Nose is Not Toes

„I like to play” Brillkids (szczegółową recenzję zbiorczą książeczek tego wydawnictwa znajdziecie tutaj

Link do druku znajduje się tutaj.

Dokument do edycji: 

I Like to Play

LISTY SŁÓW DO KSIĄŻEK POLSKOJĘZYCZNYCH

Recenzja zbiorcza książeczek Anny Czerskiej znajduje się tutaj.

„Kto to jest ?” Aneta Czerska

Link do druku tutaj. 

Dokument do edycji (to są eksperymenty informatyczne- będę wdzięczna za odzew, co działa, a co nie, czy wszystko się otwiera itp.) :

Kto to jest

„Co oni robią?” Aneta Czerska

Zwróćcie uwagę, że dużo słów powtarza się z poprzedniej książeczki. Jak ktoś zaczął od tamtej, oczywiście należy część wyrzucić. Niektóre z tych książeczek są tak proste, że okazywało się, że nie musiałam nowych słów Mai drukować, bo takich nie było. Wszystkie pojawiły się na planszach wcześniej.

Link do druku tutaj

Dokument do edycji: 

Co oni robią

„Co się dzieje” Aneta Czerska

Link do druku tutaj

Dokument do edycji:

Co sie dzieje

„Co oni mają” Aneta Czerska

Link do druku tutaj

Dokument do edycji:

Co oni maja

„Co oni lubią?” Aneta Czerska

Link do druku tutaj

Dokument do edycji:

Co oni lubia

Już wkrótce:

kolejne listy słów z książek w języku angielskim, a jak wiecie z tego wpisu mam ich sporo oraz z książek w języku polskim, które oczywiście najpierw będą poprzedzone recenzjami.

 

Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u  i do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga).

Jako, że nie znalazłam grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u. Już jest nas ponad 200.