fbpx

Dla kogo pytania i odpowiedzi

Odkąd zobaczyłam zestaw tych trzech książeczek na promocji po prostu musiałam je kupić. Uważam, że wiedzy dla ciekawskiego i chłonącego wszystko dwulatka nigdy nie jest za dużo. Jeśli czyta to ktoś tylko ze względu na recenzję i nie śledzi tego bloga regularnie to napiszę, że moja córeczka ma 2,5- roku, co w żadnym wypadku nie oznacza, że te książeczki polecam tylko dla dzieci w tym wieku. Jak stwierdził mój mąż … dla niego są za trudne, więc sami musicie zdecydować dla jakiego wieku są odpowiednie. W sumie nie dopytałam, czy chodziło mu o to, że są w języku angielskim, czy może o treść, ale książek w języku angielskim mamy mnóstwo, o wiele więcej niż w języku polskim i o żadnej nic nie mówił. Czytajcie dalej sami zdecydujecie, czy nadają się dla waszych ciekawskich maluchów i starszaków. Według oznaczeń w księgarni są przeznaczone dla dzieci od 3 roku życia.

Książki Usborne w języku polskim oraz w oryginale- co wchodzi w skład serii “Questions and Answers”

W skład tego zestawu, który mamy wchodzą trzy książki z pytaniami i odpowiedziami, ale wiem, że książeczek tego typu jest więcej np. o dinozaurach, o przyrodzie, o czasie, o jedzeniu czy o zwierzętach. Wszystkie nasze pozycje są w języku angielskim, natomiast w nawiasie obok anglojęzycznych tytułów napiszę tytuły wersji polskich, które znalazłam w sieci. Wszystkie zostały wydane przez Firmę Księgarską Olesiejuk. Linki do miejsc, gdzie można je kupić w przystępnych cenach znajdziecie jak zwykle pod artykułem lub wśród tych kilku linków, które zdecydowałam się zamieścić w recenzji. W przypadku wersji anglojęzycznych polecam konsultantkę Usborne Anetę Lukasik, od której kupiłam nasze egzemplarze. Jeśli stwierdzicie, że w waszej biblioteczce nie może zabraknąć tych książek możecie porównać ceny z różnych źródeł i wybrać, co wam najbardziej odpowiada. 

Tytuły, które mamy to: 

“Questions and Answers about the World” (“Nasz świat Pytania i Odpowiedzi”)

“Questions and Answers about Science”

“Questions and Answers about Space” (“Kosmos Pytania i odpowiedzi”)

Oprócz tych książeczek,  które są w naszej biblioteczce w wersji polskiej znalazłam również:

“Moje ciało Pytania i Odpowiedzi”

“Czas Pytania i Odpowiedzi”

Wydaje mi się, że pozostałe powinny mieć analogiczne tytuły, ale patrząc po okładkach w sklepach internetowych część z nich już wygląda inaczej i nie jestem pewna, czy to tłumaczenie dokładnie tego samego. Zerknijcie chociażby na “Pytania i odpowiedzi Nauka” i na wspomnianą wyżej “Czas Pytania i Odpowiedzi.” O ile okładka tej drugiej przypomina okładkę Usborne to w przypadku książki o nauce już nie bardzo. Czekam na odpowiedź z wydawnictwa i dam wam znać, bo po polsku też by nam się książki z przystępnie i ciekawie przekazaną wiedzą przydały, chociaż niekoniecznie o dokładnie tej samej tematyce.

Mam cichą nadzieję, że to jednak tłumaczenie Usborne, bo znalazłam tą książkę w fajnym cenowo pakiecie z dwoma innymi. Jednakże fakt, że książki w tym pakiecie mają oprawę broszurową, czyli miękką jak podaje wydawnictwo, a te cztery które znalazłam wyżej oprawę całokartonową, czyli twardą podpowiada mi, jaka może być odpowiedź. Bardzo mi zależy na tym, żeby to jednak były okienka, a nie wyobrażam sobie ich w przypadku miękkich kartek. 

Jak wyglądają książeczki poszerzające wiedzę dziecka Usborne

Każda z książek jest podzielona na sekcje odpowiadające na pytania, które zwykle zadają dzieci, czyli: kto, jak, dlaczego, co, gdzie i który. U nas nadal trwa etap “Dlaczego?” o czym pisałam w podsumowaniu rozwoju mowy mojej córeczki, co nie oznacza, że pozostałe jej nie interesują i ich nie zadaje, chociaż o wiele rzadziej no i nie z tak jedno za drugim. W każdej książce mamy ponad 60 pytań i odpowiedzi oraz dodatkowo kilka faktów na samym końcu już bez okienek. Ze starszym maluchem, możemy też pobawić się w szukanie odpowiedzi na zadane na ostatniej stronie pytania. Z moją 2,5-latką jeszcze to sobie odpuszczam, bo zwykle musiałabym sama sobie odpowiadać. Dzieci w tym wieku nie zawsze są chętne do tego, co my chcemy. Kto ma dwulatka na pewno wie, o co mi chodzi. Zamiast przepisywać przykładowe pytania zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć. Hitem tutaj są okienka, które zachęcają dziecko do aktywnego uczestnictwa w czytaniu. Żeby poznać odpowiedź na dane pytanie musi odtworzyć okienko i zerknąć do środka. Takie aktywne czytanie na pewno zachęci do chwili skupienia się na książce również te najbardziej ruchliwe dzieci. 

 

Książkowe bity inteligencji
Książki z okienkami dla ciekawskich maluchów

 

Programy inteligencji w książkach
Książki z okienkami dla ciekawskich maluchów
Usborne nauka angielskiego
Książki z okienkami dla ciekawskich maluchów
Usborne z okienkami
Książki z okienkami dla ciekawskich maluchów
Usborne questions and answers
Książki z okienkami Usborne
Wiedza o świecie dla dzieci
Książki z okienkami Usborne
Ciekawostki dla dzieci
Książki z okienkami Usborne

Dodatkowo w książce z pytaniami i odpowiedziami na temat otaczającego nas świata znajdziemy też mapę świata z zaznaczonymi np. zwierzętami, czy innymi charakterystycznymi rzeczami dla danego kontynentu, które zostały wspomniane w książce. Zarówno ta książka, jak i ta o nauce zachęcają dziecko do eksperymentowania np. do tworzenia elektryczności statycznej poprzez pocieranie głowy balonem, czy do wyznaczenia, gdzie jest północ bez użycia kompasu, jedynie z pomocą kijka wbitego w ziemię. Oczywiście starszy maluch wykona te eksperymenty sam, z młodszym działają rodzice.

Usborne z wiedzą dla dzieci
Książki z okienkami Usborne

 

O ile w przypadku gotowych programów inteligencji często mam taki problem, że fakty nie są podane w prosty, łopatologiczny wręcz sposób, w przypadku tych książek Usborne jest zupełnie odwrotnie. Każde pytanie i każda odpowiedź została zilustrowana w ciekawy sposób i te ilustracje dodatkowo wyjaśniają treść, która jest napisana prostym językiem. 

Książki do nauki języka angielskiego
Książki z okienkami Usborne
Książki Usborne z okienkami
Książki z okienkami Usborne

Usborne Quicklinks, czyli poszerzenie wiedzy z książek pod ręką

Dodatkowym poszerzeniem wiedzy z każdej z książeczek jest strona anglojęzycznego wydawnictwa Usborne, którą w sumie zainteresowałam się przy okazji pisania niniejszej recenzji i żałuję, że dopiero teraz, bo tego nam było trzeba. Jeśli widzicie, że waszego malucha zaciekawiła dana książeczka tematyczna i cała już została na wszystkie strony i wielokrotnie wyczytana, a głód wiedzy jeszcze nie zaspokojony zerknijcie na Usborne Quicklinks (link pod artykułem). Wchodząc na tą stronę wpisujemy w wyszukiwarkę słowo kluczowe, które odnosi się do konkretnej książki. Ja wpisałam “Q&A science” i pojawiło mi się 10 pytań, których w książce o nauce nie ma. Do części z nich odpowiedzią są filmiki, których dużym plusem jest to, że są niezwykle krótkie. Już po napisaniu recenzji i nagraniu podcastu zdałam sobie sprawę, że jednak chyba zamiast “Q&A Science” wyszukałam “Q&A Space” z roztargnienia, ale tutaj to nie ma większego znaczenia. Jeśli są filmiki to trwają maksymalnie 4 minuty, zwykle o wiele krótsze. Sami zobaczcie: 

Możemy też sprawdzić ile aktualnie jest ludzi w kosmosie. Jesteście ciekawi? Zerknijcie tutaj. Polecam też obrazowe wyjaśnienie jak daleko jest księżyc od naszej planety, które znajdziecie tutaj oraz krótkie wideo na temat planety otoczonej pierścieniami, które znajdziecie tutaj.

Maluchy na pewno też zaciekawią też odpowiedzi na następujące pytania:

-co astronauci jedzą w kosmosie

-jak się dostać na Marsa

– kiedy zobaczymy pełnię księżyca

– co to jest satelita

– gdzie kończy się Układ Słoneczny

To materiał do zaledwie jednej książeczki, a zobaczcie ile tego jest pod ręką, w jednym miejscu. Oczywiście możecie korzystać też jeśli nie jesteście w posiadaniu recenzowanych przeze mnie pozycji. Naprawdę polecam. Wystarczy znać tytuły książek. 

Maja i Lift-the-flap Questions and Answers od Usborne

Gdy książeczki znalazły się u nas przez kilka dni wydawało mi się, że zainteresowanie nimi jest nikłe, ale pomimo to tak sobie podczytywałam fragmenty z poszczególnych części, a Maja się bawiła, czy po prostu szalała obok, jak to ma w zwyczaju. Dla mnie jako mamy, wiele informacji było nowych, ciekawych. Po kilku dniach wyszło, że jednak zainteresowanie jest – sama mi przyniosła do poczytania i zaczęła wskazywać, na które pytanie chce znać odpowiedź. Moja córeczka umiłowała sobie książkę o nauce i nie bez powodu właśnie na niej chciałam się skupić korzystając z polecanej na końcu każdej z pozycji strony wydawnictwa. Myśląc, że linki są w recenzji będą dla mnie jeszcze bardziej pod ręką przypadkiem wyszukałam jednak te o kosmosie. Jednak dzisiaj Maja oglądnęła krótki filmik o tym jak działają magnesy będący poszerzeniem jej ulubionej książki. Ostatnio miała okazję bawić się magnesami w garażu, więc teoria łączyła się tutaj z praktyką. 

 

 

Są dni np. ten, w którym zrobiłam nagranie, które możecie obejrzeć poniżej, że pozostałych pozycji wręcz nie mogę czytać. Nauka bije wszystkie tematy na głowę. Póki co Maja pozostałe często mi zamyka i wręcz nakazuje, abym czytała tą o nauce. Podejrzewam, że to się wkrótce zmieni, ale póki co to tak właśnie jest. Na nagraniu część okienek, które otwieramy było już kilkukrotnie czytanych wcześniej, jak również pojawiły się nowe informacje, których moja córeczka wcześniej nie odkryła. Zdarza się, że sięga po tą pozycję “Questions and Answers about Science” tylko po to, żeby odnaleźć stronę z Albertem Einsteinem, a często też Archimedesem. Te postacie szczególnie sobie upatrzyła i budzą jej ciekawość i zainteresowanie do tego stopnia, że z Einsteinem zrobiłam jej dodatkowe poszerzenie wiedzy i przygotowałam 10 ciekawych faktów w postaci programów inteligencji Domana. Jako, że nie wszyscy są w posiadaniu akurat tej serii, dodałam też fakty, które pojawiły się w okienku. Programy pojawią się w ciągu kilku dni i was o tym powiadomię na Fanpage. Możecie też po prostu za kilka dni zaglądnąć do działu Do pobrania.

Myślę, że wideo mówi wszystko o tym jak sprawdza się u nas ta seria, a raczej ta jedna książeczka. Jeśli nie macie czasu czytać całości zerknijcie do 10 minuty 20 sekundy, żeby zobaczyć ulubioną postać Mai. Inne książki zostały przeczytane wybiórczo i niewiele razy. Ta o nauce jest czytana codziennie. Maja już nawet zaczęła się bawić w robienie eksperymentów, bo dzięki tej książce zrozumiała znaczenie tego słowa i oprócz tych, które wykonałyśmy razem wymyśla własne np. ostatnio sprawdzała latarką, przez które przedmioty przechodzi światło, a przez które nie. Zaczęło się od plastikowych owoców do zabawy, a potem ja jej podsuwałam różności i sama byłam zdziwiona, że chociaż papryka nie była z plastiku to przez nią przechodziło, a przez pomarańczę nie. Wczoraj Maja z własnej inicjatywy kontynuowała testy z latarką prześwietlając balony oraz tworząc różne wzory na podłodze światłem odbijanym od naszych lamp, które były wyłączone. 

Książkowe programy inteligencji

Pomijając tak oczywisty fakt, że książki Usborne wspierają rozwój językowy Mai, bo przecież z samych codziennych rozmów nie poznałaby pewnych słów i sformułowań, zwróciłam szczególną uwagę na to, że seria “Questions and Answers” jest świetnym sposobem na przekazywanie wiedzy encyklopedycznej dziecku. Jako domanująca mama powiem szczerze, że o ile z bitami inteligencji jakoś sobie poradziłam i teraz już grubo ponad 1000 wychodzi (szczegóły w linkach), to programy inteligencji mnie nieco przerażały. Albo jestem zbyt wymagająca albo żaden z gotowców rzeczywiście nie jest dobry. Po ostatniej wymianie zdań z jedną mamą, wiem, że nie tylko ja tak myślę, że fakty, które znajdziemy na bitach często nie są ciekawe, wręcz nudne. Zresztą sama widziałam różnicę czytając fakty np. o kocie Maine Coon, czy o różnych markach samochodów, które przygotowałam (polecam dział Do pobrania) oraz gotowce o pozostałych kotach. Zainteresowanie Mai niejednokrotnie też mi wszystko mówiło.

Za produkcję programów wzięłam się na dobre ostatnio po oficjalnym zakończeniu programu czytania w języku polskim i języku angielskim. Do tego czasu starałam się poszerzać wiedzę mojej córeczki poprzez różne książki, ale takich dobrych jak te prezentowane tutaj wydawnictwa Usborne nie było. Jeśli też działacie metodą Domana, a nie macie czasu produkować programów polecam te książki z całego serca. W czasach Domana takich cudów nie było i rodzic był skazany na pracę własną. Teraz dzięki jednej książce “Questions and Answers” możecie maluchowi zaprezentować ponad 60 faktów-programów inteligencji, a jeśli wykryjecie, że coś go szczególnie pasjonuje rozwinąć szerzej temat. Dodatkowo dzięki wspomnianym wcześniej Usborne Quicklinks mamy 10 dodatkowych faktów, co już daje 70. 

Metoda Domana w praktyce
Podcast bloga teachyourbaby

 

Polecam zaglądnąć też tutaj:

O etapie “Dlaczego” w podsumowaniu mowy 2,5-latki wychowywanej dwujęzycznie z trzecim językiem

Polecane książki polskojęzyczne, w tym linki do miejsc, w których można je kupić w przystępnej cenie

Polecane książki anglojęzyczne, w tym linki do miejsc, w których można je kupić w przystępnej cenie

Usborne Quicklinks

Link do grupy na Facebooku konsultantki Usborne Anety Lukasik

Programy i bity inteligencji – moje źródła i podsumowanie 

Programy inteligencji do pobrania

 

Ta recenzja okazała się przydatna? Jeśli tak, udostępnij i podziel się z innymi. A może jesteście w posiadaniu książek podobnego typu i chcielibyście się podzielić? 

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz i podzielisz się swoim doświadczeniem. 

Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u, na Instagram, na którym wrzucam różności „od kuchni” oraz do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga i kanał RSS). Jest też możliwość zapisu na newsletter (jeśli nie wyskoczyło wam okienko podczas czytania bloga piszcie). W momencie 100 zapisów na newsletter będę na bieżąco się dzielić informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji zanim pojawią się na blogu w tematyce prawopółkulowości, czyli metody Domana, metody Shichidy i metody Heguru oraz dwujęzyczności i nauki języków.

Jako, że nie znalazłam grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u. Dołączając do grupy możecie liczyć na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń. Grupa liczy już prawie 1000 członków.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment