Niezbędnik rodzica

 

 

TROCHĘ TEORII

Przede wszystkim na początek warto zaopatrzyć się w książki autorstwa Glenna Domana i nie wierzyć we wszystkie polskojęzyczne instrukcje opisujące jego metodę nauki niemowląt i małych dzieci. Szczerze mówiąc nie wiem, czy owe książki zostały przetłumaczone na język polski. Podejrzewam, że nie, chociaż w internecie można znaleźć zasady metody Domana (czytania globalnego i nauki matematyki małych dzieci) również w języku polskim. Ja korzystałam z oryginałów w wersji angielskiej. Książki, na których się opieram, to:

„How to Multiply Your Baby’s Intelligence” („Jak zwiększyć inteligencję swojego dziecka”)

„How to Teach Your Baby Math” („Jak nauczyć swoje dziecko matematyki”)

„How to Teach Your Baby to Read” („Jak nauczyć swoje dziecko czytać”)

W sumie cały program ze szczegółami, krok po kroku i z modyfikacjami, które uznałam za koniecznie, żeby podtrzymać zainteresowanie maluszka lub po prostu urozmaicić mu zabawę-naukę znajdziecie na moim blogu

Metoda Domana, the Doman method
Książki o metodzie Domana

 

POMOCE NAUKOWE

Glenn Doman w swoich książkach podaje szczegółowe instrukcje, jak stworzyć samemu karty do matematyki i czytania. Przeczytałam, ale stwierdziłam, że nie ma mowy, żebym siedziała długimi godzinami i rysowała kropeczki i pisała ogromne litery, tym bardziej, że zawsze wolałam się uczyć czegoś na pamięć niż cokolwiek plastycznego zrobić. Alternatywą jest przygotowanie pomocy na komputerze, ale to też jest czasochłonne, a rodzice małych dzieci czasu nie mają. Na szczęście czasy od napisania książek nieco się zmieniły i dziś jest możliwość zaoszczędzenia mnóstwo czasu i można gotowe zestawy zakupić. 

MATEMATYKA I ZESTAW DO CZYTANIA W JĘZYKU POLSKIM

Zakupiłam używany zestaw na allegro, bo był w okazyjnej cenie. Zestaw na zdjęciu został wydany przez nieistniejące już wydawnictwo Pentliczek. Jednakże jako, że miałam w nim tylko liczby 1-30 zaczęłam szukać uzupełnienia naszej matematyki i znalazłam. Cyfry 1-100 dokupiłam z wydawnictwa WczesnaEdukacja, z którego mam też zestaw do czytania w języku angielskim. Widziałam, że to wydawnictwo posiada też karty w języku polskim. 

Metoda Domana, czytanie globalne
Metoda Domana, czytanie globalne w języku polskim
Metoda Domana, matematyka
Metoda Domana, matematyka

ZESTAW DO CZYTANIA W JĘZYKU ANGIELSKIM- OD RAZU ZAKUPIŁAM CAŁY DOSTĘPNY PAKIET

Tak jak wspominałam wcześniej karty pochodzą od wydawnictwa WczesnaEdukacja.

The Doman Method- cards
Metoda Domana, czytanie globalne w języku angielskim
The Doman Method- cards
Metoda Domana, karty do czytania globalnego w języku angielskim

BEZPIECZNA MATA PIANKOWA BEZ FORMAMIDU

Cytując autorów książki „Jak kreatywnie wspomagać rozwój dziecka,” którzy mają takie same stanowisko jak Glenn Doman „Idealnym miejscem dla dziecka, niezależnie od wieku jest podłoga.” My tylko przez krótki czas używaliśmy łóżeczka, jako miejsca, w którym Maja spędza czas w dzień. Wtedy jeszcze nie byłam po lekturze książek Domana, ale tak jakoś wyszło, że zaczęła spędzać czas na podłodze. Maja się szybko nudziła w łóżeczku i w zupełnej nieświadomości, że to jest dla jej rozwoju zorganizowaliśmy jej miejsce do zabawy na podłodze. Na niektórych filmikach na blogu, zwłaszcza tych z podsumowaniami możecie zobaczyć kolorowe puzzle piankowe, które tworzą matę dla dziecka:

podsumowanie czytania globalnego i matematyki Domana 5-18 miesięcy  (mata w całości z ogrodzeniem)

podsumowanie rozwoju mowy dziecka wspieranego metodą Domana 9-18 miesięcy  (mata w całości z ogrodzeniem i bez)

podsumowanie rozwoju mowy dziecka wspieranego metodą Domana w 19 i 20 miesiącu  (maluszek przebywa w większej ilości pomieszczeń, więc mata już rozdzielona na części)

Jak widzicie dzięki puzzlom piankowym stworzyliśmy dużą przestrzeń do zabawy. Czytałam dużo przez zakupem mat piankowych i raczej nie radzę kupować najtańszych, chociaż wyglądają tak samo na zdjęciach, bo podobno zawierają szkodliwe składniki (między innymi formamid) i śmierdzą chemią. Możecie sobie zaoszczędzić czasu na szukanie i skorzystać z tego samego sklepu co ja: Mały Geniusz. Jak możecie zobaczyć na wyżej wspomnianych filmikach, puzzle piankowe tej firmy są solidnie wykonane i długo nam już służą. Na nich Maja ćwiczyła pełzanie, które według Domana jest ważnym etapem rozwoju niemowlaka, a zaraz po tym raczkowanie, które również stymuluje mózg. Poza tym są na wystarczająco grube i tak jakby oddają ciepło. Teraz moja córeczka już chodzi po całym domu, więc rozdzieliliśmy maty na dwie części, żeby miała dwa miejsca do zabawy. Siedząc na macie na pewno nie zmarznie. Dodatkowym plusem jest to, że uczymy się na niej kolorów. I co najważniejsze posiadają odpowiedni certyfikat, że są w 100% bezpieczne i można ich używać praktycznie już od narodzin dziecka.

 

Bezpieczna mata piankowa
Mata piankowa

KSIĘGI, KSIĄŻKI I KSIĄŻECZKI, CZYLI BIBLIOTECZKA MALUCHA

Już zanim wyciągnęłam karty z czerwonymi słowami, pierwsze książki „bejbika” już były w naszym domu. Zakupiłam cały zestaw książek dotykowych (np. piesek ma doklejone futerko i można go pogłaskać), a następnie książek, w których dodatkowo można coś odgiąć, czy przesunąć.  

Od bardzo dawna częścią naszego poranka jest książka. Najpierw biorę malucha i czytam przekładając strony sama albo z jej pomocą. Potem zostawiam ją sam na sam z książką. Przewraca strony, dotyka, ogląda, gryzie…Oj tak…książki, które zakupiłam są odporne na wszystko. Nadal wyglądają jak nowe.

Jako, że chociaż już za pierwszym razem kupiłam mnóstwo książeczek, wydawało mi się ich za mało. Aby przedłużyć nieco kontakt z jedną książką i aby nam szybko nie zabrakło nowości przyjęłam do czytania zasadę Domana dotyczącą czytania globalnego i matematyki : jedna książka codziennie przez pięć dni i potem zmiana na inną.

Książki anglojęzyczne dla dzieci
Książki anglojęzyczne dla dzieci, wydawnictwo Usborne i nie tylko

Po przeczytaniu wszystkich książeczek na zdjęciu powyżej zakupiłam zupełnie inny zestaw. Tym razem z potworami, które są niemalże jak maskotki. Oba zestawy już zrecenzowane, więc zapraszam do lektury. Trochę inaczej sobie wyobrażałam rozkładanie potworów i nigdzie nie znalazłam zdjęć wnętrza, więc nagrałam wideo z wybraną książką, które znajdziecie tutaj.

Bajki po angoielsku dla dzieci
Książki anglojęzyczne dla dzieci, Sam Lloyd

Do chwili obecnej nasza biblioteczka niesamowicie się rozrosła. Zapraszam do czytania recenzji naszych skarbów, a zwłaszcza książek ściśle związanych z metodą Domana, czyli przeznaczonych do czytania globalnego w języku angielskimNiedługo zrecenzuję podobne książeczki w języku polskim.