fbpx

Polecane blogi i strony

WARTOŚCIOWE LUB PO PROSTU PRZYDATNE BLOGI I STRONY

Wiem, że tym najbardziej głodnym wiedzy czytelnikom i czytelniczkom mój blog może nie wystarczyć. Już nieraz podkreślałam, że ekspertem nie jestem, ale bardziej praktykiem i moja wiedza ogranicza się do tego, co przeczytałam i czego sama doświadczyłam. Nie chcę was ograniczać tylko do mojej wiedzy i do mojego doświadczenia.

Do stworzenia tej podstrony zainspirowała mnie pewna niezwykle pozytywna rozmowa 🙂 Oczywiście poniższa lista nie jest skończona i będzie się poszerzać.

Mój blog porusza tematykę dwujęzyczności zamierzonej i metody Domana, a wszystkich, którzy chcą jeszcze więcej zapraszam do lektury innych blogów i stron- po kliknięciu w nazwę zostaniecie przeniesieni na wybraną witrynę. Jest na nich taki ogrom informacji, że polecam zaopatrzyć się dobrą kawę i notatnik, bo spędzicie dobrą chwilę przed komputerem (zdjęcie główne do tej strony nie jest przypadkowe). Polecane przeze mnie linki poleciłam na 3 kategorie: dwujęzyczność zamierzona, czytanie globalne, metoda Domana i inne prawopółkulowe metody. Zapraszam do lektury: 

Blogi w tematyce dwujęzyczności zamierzonej (czasem się do nich odnoszę w moich wpisach, wszystkie idealne): 

Bilikid:  Blog mamy, która uczy swoje dzieci angielskiego nie rezygnując przy tym z języka polskiego. Ma zupełnie inną strategię niż ja, a też fajnie efekty. Sami zobaczcie. Polecam zacząć od wpisu na temat dwujęzyczności zamierzonej. To jest taki wpis o emocjach i dwujęzyczności. Według mnie i nie tylko mnie to bardzo idzie w parze. Poza tym znajdziecie tam zabawy językowe, recenzje książek, odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości rodziców dotyczące uczenia swojego dziecka, całe listy przydatnych np. bajek, piosenek i milion innych rzeczy.

MamToNaKońcuJęzyka: Bardzo praktyczny, konkretny i przemyślany blog mamy, która balansuje pomiędzy strategią ML&H a OPOL w wychowaniu dwujęzycznym swoich dzieci. Nie ma lania wody jak pewnie czasem u mnie 😛 Maksimum wiedzy w pigułce. To między innymi z tego bloga uczę się słówek, których mogłoby mi zabraknąć w rozmowie z moim dzieckiem. Autorka tworzy świetne ikonografiki z tematycznym słownictwem. Znajdziecie tutaj trochę teorii, trochę praktyki, recenzje książek oraz gotowy słownik słówek i wyrażeń w języku angielskim przydatnych rodzicowi nawet jeśli jest anglistą i oficjalnie ma poziom językowy C2. 

MojeDwujęzyczneDziecko: Bardzo praktyczny blog kolejnej mamy wychowującej córeczkę dwujęzycznie, tym razem podobnie jak u nas strategia OPOL. Oprócz niezwykle cennych recenzji książek, w których jest też pokazane wnętrze, na tym blogu znajdziecie również takie cenne informacje, jak na przykład te dotyczące szkół językowych, czy kursów począwszy od możliwości dla dzieci 2+. Dodatkowo polecam recenzje propozycje bajek dla dzieci, zabaw ruchowych i milion innych tematów. Ja często korzystam też ze słowniczków oraz z serii artykułów jak na 15 sposobów powiedzieć to samo

Bobospeaks: Blog najbardziej doświadczonej mamy, jeśli chodzi o dwujęzyczność zamierzoną. Najstarsza córeczka ma już 6 lat. Polecam serdecznie rodzicom zainteresowanym różnicami w rozwoju językowym rodzeństwa oraz rozwojem językowym bliźniąt. Oprócz czytania artykułów można maluchów posłuchać, a nawet zobaczyć na nagraniach wideo. Jak pisze autorka blog jest adresowany jest głównie do rodziców i opiekunów, którzy posiadają ugruntowaną znajomość języka angielskiego, nie będąc jednocześnie anglistami bądź nie mając w relacji małżeńskiej partnera/partnerki obcojęzycznej. Jestem anglistką, a i tak czytam, jak się coś pojawi. Po recenzji książek do czytania globalnego u mnie, te pozycje pojawiły się też u Bobos

Języki Dzieciom: Blog mamy stworzony z miłości do języków. Z zainteresowanymi rodzicami i nauczycielami dzieli się radością, płynącą z przekazywania dzieciom języków obcych, ciekawymi inspiracjami i pomysłami, które powstają wraz z dziecięcymi potrzebami i mogą posłużyć innym dzieciom! Tutaj przeczytacie o zabawach językowych, o książkach, grach i zabawkach wspomagających naukę języka, jak również znajdziecie poważniejsze tematy dotyczące nauki języków np. czytanie ekstensywne. Polecam zacząć od recenzji książki, w której znajdziecie gotowe informacje a’la bity i programy inteligencji według Domana. Ja o niej wspominałam w artykule podsumowującym tematykę naszych bitów

Pomelody: Blog łączący naukę języka i ogólny rozwój dziecka z muzyką. Autorka jest kompozytorką i nauczycielką. Swoje muzyczne pasje dzieli z synami. Na blogu znajdziecie pomysły jak samodzielnie i domowym sposobem zrobić instrumenty muzyczne dla dziecka oraz wiele cennych artykułów takich, jak na przykład ten o nauce języka obcego przez muzykę

 

Blog w tematyce czytania globalnego (czasem się do nich odnoszę w moich wpisach; mam swoje zastrzeżenia, ale uważam, że jest na tyle wartościowy, że warto go tutaj umieścić, zwłaszcza rodzice przedszkolaków skorzystają ): 

Czytanie globalne: Blog Marii-Trojanowicz Kasprzak, która co prawda dość poważnie neguje samą metodę Domana i z którą w wielu sprawach się nie zgadzam, jednakże uważam jej blog za niezwykle wartościowy, jeśli chodzi o propozycje zabaw z planszami do czytania globalnego. Trochę zabaw znajdziecie u mnie. Jednak jej blog to prawdziwa skarbnica. 

 

Blogi i strony w tematyce metody Domana i innych prawopółkulowych metod (czasem się do nich odnoszę w moich wpisach, do części z nich mam swoje zastrzeżenia, ale uważam, że oprócz błędnych zawierają też wartościową treść; o ewentualnych błędach dotyczących zarówno darmowych materiałów, jak i tych do sprzedaży przeczytacie w opisie): 

BrillkidsBlog z przydatnymi informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji oraz strona na której znajdziecie mnóstwo materiałów darmowych w dziale Free Downloads (od kart do stymulacji wzroku noworodka do książek do druku). Nie wszystko jest dobrej jakości, mam tu zwłaszcza na myśli tzw. bity inteligencji, ale zawsze coś fajnego się znajdzie. Na tej stronie znajdziecie też programy do czytania globalnego, matematyki i muzyki w różnych językach: angielskim (wersja brytyjska i amerykańska), hiszpańskim, rosyjskim, tajskim, a nawet chińskim (uproszczonym oraz tradycyjnym mandaryńskim). W każdym z programów jest 10 darmowych lekcji do pobrania w wersji do wypróbowania. W zamieszczonej tam bibliotece można ściągnąć dodatkowe materiały do programu do nauki czytania Little Reader m.in. gotowe bity inteligencji, lekcje o różnej tematyce. Dodatkowo książki, które spełniają kryteria Glenna Domana (recenzja u mnie). Jeśli się skusicie na którąś płatną opcję to mój kod: BKAFF167008 da wam 10% rabatu. Dodatkowo możecie korzystać międzynarodowego forum wymiany doświadczeń. Na koniec dodam, że tutaj spotkacie się nie tylko z metodą Domana, ale też z metodą Shichidy i innymi.

ZabawnaNauka: Blog prawdziwego pasjonata metody Domana. To dzięki niemu zaczęłam zgłębiać temat rozwoju fizycznego dziecka. Zarówno blog, jak i kanał na YouTube to kopalnia wiedzy: szczegółowe instrukcje, właściwe rozumienie metody Domana, pasja, nowe pomysły, doświadczenie praktyczne z synem. Nic dodać, nic ująć. W czwartek 9 sierpnia o godzinie 20:30 będę rozmawiała z autorem bloga na żywo na Facebooku. Zapraszam 🙂 

WczesnaEdukacja:  Sklep internetowy, który ma najbogatsze na rynku i najbardziej korzystne cenowo zestawy do czytania globalnego w języku polskim i angielskim i do matematyki. Wszystko w 100% zgodne z metodą Domana. My mieliśmy od nich zestaw do czytania w języku angielskim. Żałuję, że nie do polskiego, bo skusiłam się na używany :/ Dodatkowo można nabyć naklejki do czytania globalnego w obu językach (filmik u mnie) – na naklejkach znalazłam jeden błąd:  “termometr” jest napisany po angielsku po prostu “termometr”. Zgłaszałam, ale o dziwo żadnej reakcji na razie. Dam znać jak dostanę informację, że poprawione.  Znajdziecie tam też karty do stymulacji wzroku niemowląt (nieco błędnie tutaj nazwane bitami inteligencji) i wiele innych materiałów. Na stronie znajduje się też dział Do pobrania z darmowymi materiałami. 

Fundacja Ingenium: Blog z dodatkowymi informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji, strona internetowa z działem do pobrania, w którym znajdziecie darmowe bity inteligencji do druku (czasem musiałam zmieniać czcionkę), prezentacje komputerowe, plansze do stymulacji wzroku noworodka i wiele innych. Dodatkowo można część materiałów m.in. bity inteligencji zakupić. Według mnie programy inteligencji, które są powiązane z tymi bitami są zbyt rozbudowane dla mojej dwulatki. Będę tworzyć sama i już w sumie zaczęłam

Biblioteka materiałów do stymulacji i rozwijania prawej półkuli mózguBlog z przydatnymi informacjami zdecydowanie poszerzającymi horyzonty w zakresie metod wczesnej edukacji nastawionych na trening prawej półkuli mózgu dziecka, a więc nie tylko metoda Domana, ale również Shichidy i Heguru (u mnie znajdziecie wzmianki o prawopółkulowości i tych metodach w trzech artykułach: O poszukiwaniu złotego środka w metodzie Domana (wzmianka o Shichidzie), O pomysłach na przedłużenie dziecku kontaktu z realną wartością liczb (szczegóły matematyki metodą Shichidy) oraz O tym, że każde dziecko to geniusz (lista aktywności prawopółkulowych) Dodatkowo strona zawiera bibliotekę z tysiącami flashcards z bitami inteligencji, słowami z różnych kategorii i ćwiczeniami wzmacniającymi zdolność uczenia się maluchów. Jakby ktoś był zainteresowany opcją płatną może udałoby mi się wynegocjować jakąś zniżkę 🙂 Kto nie próbuje nie ma. 

CudowneDziecko: Blog i strona Anety Czerskiej, na której jak na razie nie ma działu z niczym darmowym. Nieco mnie razi mocno reklamowy charakter tej strony, ale nie ukrywam, że książeczki wydane przez nią mnie i Maję zachwyciły. Podobno bity inteligencji są bez zastrzeżeń. Ja nie mam, ale mama, która znalazła błędy w tych z Fundacji, do tych Anety Czerskiej nie ma zastrzeżeń. 

VlogOkiemMatki: Doświadczenia mamy, która wdraża metodę Domana i nie tylko z dzieckiem starszym niż moja Maja. Specyfika pracy z takim dzieckiem jest zupełnie inna, więc polecam rodzicom, którzy chcą zacząć wczesną edukacje z dziećmi 3+.

GentleRevolutionPress: Strona wydawnictwa, które wydaje materiały Instytutu Osiągania Potencjału Ludzkich Możliwości założonego przez Domana (tak naprawdę to są Institutes, czyli Instytuty, ale takie, a nie inne tłumaczenie pojawia się na polskich stronach internetowych). Znajdziecie tam między innymi bity inteligencji, książki wydane przez Domana i wiele innych materiałów. Bity na pewno są idealne, ale cena już taka “idealna” nie jest. 

InstytutDomana: Myślę, że nie wymaga komentarza. Każdy w temacie wie o jaką instytucję chodzi. 

 

Zamierzacie skorzystać z polecanych przeze mnie stron? Jeśli tak, udostępnicie i podzielcie się z innymi.  A może możecie polecić inne wartościowe źródła internetowe? A może chcecie po prostu zaproponować dodanie czegoś do powyższej listy? 

Będzie mi  bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz i podzielisz się swoim doświadczeniem.

Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u i do subskrypcji (okienko na stronie głównej bloga i kanał RSS). Od niedawna jest też możliwość zapisu na newsletter (jeśli nie wyskoczyło wam okienko podczas czytania bloga piszcie). W momencie jak będę mieć 100 zapisów na newsletter będę na bieżąco się dzielić informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji zanim pojawią się na blogu w tematyce prawopółkulowości, czyli metody Domana, metody Shichidy i metody Heguru oraz dwujęzyczności i nauki języków. 

Jako, że nie znalazłam grupy dla rodziców wplatających metodę Domana w wychowaniu swoich dzieci, sama ją założyłam na Facebook’u. Dołączając do grupy możecie liczyć na naprawdę ciekawą wymianę doświadczeń.