Polecane blogi i strony

WARTOŚCIOWE LUB PO PROSTU PRZYDATNE BLOGI I STRONY

Wiem, że tym najbardziej głodnym wiedzy czytelnikom i czytelniczkom mój blog może nie wystarczyć. Już nieraz podkreślałam, że ekspertem nie jestem, ale bardziej praktykiem i moja wiedza ogranicza się do tego, co przeczytałam i czego sama doświadczyłam. Nie chcę was ograniczać tylko do mojej wiedzy i do mojego doświadczenia.

Do stworzenia tej podstrony zainspirowała mnie pewna niezwykle pozytywna rozmowa 🙂 Oczywiście poniższa lista nie jest skończona i będzie się poszerzać.

Tych wszystkich co chcą jeszcze więcej zapraszam do lektury innych blogów i stron- po kliknięciu w nazwę zostaniecie przeniesieni na wybraną stronę. Jest na nich taki ogrom informacji, że polecam zaopatrzyć się dobrą kawę i notatnik, bo spędzicie dobrą chwilę przed komputerem (zdjęcie główne do tej strony nie jest przypadkowe). Polecane przeze mnie linki poleciłam na 3 kategorie: dwujęzyczność zamierzona, czytanie globalne, metoda Domana i inne prawopółkulowe metody. Zapraszam do lektury: 

Blogi w tematyce dwujęzyczności zamierzonej (czasem się do nich odnoszę w moich wpisach, wszystkie idealne): 

Bilikid:  Blog mamy, która uczy swoje dzieci angielskiego nie rezygnując przy tym z języka polskiego. Ma zupełnie inną strategię niż ja, a też fajnie efekty. Sami zobaczcie. Polecam zacząć od wpisu na temat dwujęzyczności zamierzonej. To jest taki wpis o emocjach i dwujęzyczności. Według mnie i nie tylko mnie to bardzo idzie w parze. Poza tym znajdziecie tam zabawy językowe, recenzje książek, odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości rodziców dotyczące uczenia swojego dziecka, całe listy przydatnych np. bajek, piosenek i milion innych rzeczy.

MamToNaKońcuJęzyka: Bardzo praktyczny, konkretny i przemyślany blog mamy, która balansuje pomiędzy strategią ML&H a OPOL w wychowaniu dwujęzycznym swoich dzieci. Nie ma lania wody jak pewnie czasem u mnie 😛 Maksimum wiedzy w pigułce. To między innymi z tego bloga uczę się słówek, których mogłoby mi zabraknąć w rozmowie z moim dzieckiem. Znajdziecie tutaj trochę teorii, trochę praktyki, recenzje książek oraz gotowy słownik słówek i wyrażeń w języku angielskim przydatnych rodzicowi nawet jeśli jest anglistą i ma poziom językowy C2. 

MojeDwujęzyczneDziecko: Bardzo praktyczny blog kolejnej mamy wychowującej córeczkę dwujęzycznie, tym razem podobnie jak u nas strategia OPOL. Oprócz niezwykle cennych recenzji książek, w których jest też pokazane wnętrze na tym blogu znajdziecie również takie cenne informacje, jak na przykład te dotyczące szkół językowych, czy kursów począwszy od możliwości dla dzieci 2+. Dodatkowo recenzje propozycje bajek dla dzieci, zabaw ruchowych i milion innych tematów.

Bobospeaks: Blog najbardziej doświadczonej mamy, jeśli chodzi o dwujęzyczność zamierzoną. Najstarsza córeczka ma już 6 lat. Polecam serdecznie rodzicom zainteresowanym namacalnymi efektami dwujęzyczności zamierzonej i wszystkim niedowiarkom twierdzącym, że w Polsce, z polskimi rodzicami taki eksperyment się nie uda oraz wszystkim, którzy chcą prześledzić jak to u nich wyglądało. Szczególnie ciekawa i nietypowa jest relacja z rozwoju językowego bliźniaczek. 

Blog w tematyce nauki i uczenia się języków obcych:

JęzykiDzieciom: Blog poświęcony językom obcym w szerokim tego słowa znaczeniu. Tutaj przeczytacie o zabawach językowych, o książkach, grach i zabawkach wspomagających naukę języka, jak również znajdziecie poważniejsze tematy dotyczące nauki języków np. czytanie ekstensywne. 

Blog w tematyce czytania globalnego (czasem się do nich odnoszę w moich wpisach; mam swoje zastrzeżenia, ale uważam, że jest na tyle wartościowy, że warto go tutaj umieścić, zwłaszcza rodzice przedszkolaków skorzystają ): 

Czytanie globalne: Blog Marii-Trojanowicz Kasprzak, która co prawda dość poważnie neguje samą metodę Domana i z którą w wielu sprawach się nie zgadzam, jednakże uważam jej blog za niezwykle wartościowy, jeśli chodzi o propozycje zabaw z planszami do czytania globalnego. Trochę zabaw znajdziecie u mnie. Jednak jej blog to prawdziwa skarbnica. 

Blogi i strony w tematyce metody Domana i innych prawopółkulowych metod (czasem się do nich odnoszę w moich wpisach, do części z nich mam swoje zastrzeżenia, ale uważam, że oprócz błędnych zawierają też wartościową treść; o ewentualnych błędach dotyczących zarówno darmowych materiałów, jak i tych do sprzedaży przeczytacie w opisie): 

BrillkidsBlog z przydatnymi informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji oraz strona na której znajdziecie mnóstwo materiałów darmowych w dziale Free Downloads (od kart do stymulacji wzroku noworodka do książek do druku). Nie wszystko jest dobrej jakości, mam tu zwłaszcza na myśli tzw. bity inteligencji, ale zawsze coś fajnego się znajdzie. Na tej stronie znajdziecie też programy do czytania globalnego, matematyki i muzyki w różnych językach: angielskim (wersja brytyjska i amerykańska), hiszpańskim, rosyjskim, tajskim, a nawet chińskim (uproszczonym oraz tradycyjnym mandaryńskim). W każdym z programów jest 10 darmowych lekcji do pobrania w wersji do wypróbowania. W zamieszczonej tam bibliotece można ściągnąć dodatkowe materiały do programu do nauki czytania Little Reader m.in. gotowe bity inteligencji, lekcje o różnej tematyce. Dodatkowo książki, które spełniają kryteria Glenna Domana (recenzja u mnie). Jeśli się skusicie na którąś płatną opcję to mój kod: BKAFF167008 da wam 10% rabatu. Dodatkowo możecie korzystać międzynarodowego forum wymiany doświadczeń. Na koniec dodam, że tutaj spotkacie się nie tylko z metodą Domana, ale też z metodą Shichidy i innymi.

WczesnaEdukacja:  Sklep internetowy, który ma najbogatsze na rynku i najbardziej korzystne cenowo zestawy do czytania globalnego w języku polskim i angielskim i do matematyki. Wszystko w 100% zgodne z metodą Domana. My mieliśmy od nich zestaw do czytania w języku angielskim. Żałuję, że nie do polskiego, bo skusiłam się na używany :/ Dodatkowo można nabyć naklejki do czytania globalnego w obu językach (filmik u mnie) – na naklejkach znalazłam jeden błąd:  „termometr” jest napisany po angielsku po prostu „termometr”. Zgłaszałam, ale o dziwo żadnej reakcji na razie. Dam znać jak dostanę informację, że poprawione.  Znajdziecie tam też karty do stymulacji wzroku niemowląt (nieco błędnie tutaj nazwane bitami inteligencji) i wiele innych materiałów. Na stronie znajduje się też dział Do pobrania z darmowymi materiałami. 

Fundacja Ingenium: Blog z dodatkowymi informacjami dotyczącymi wczesnej edukacji, strona internetowa z działem Do pobrania, w którym znajdziecie darmowe bity inteligencji do druku (czasem musiałam zmieniać czcionkę), prezentacje komputerowe, plansze do stymulacji wzroku noworodka i wiele innych. Dodatkowo można część materiałów m.in. bity inteligencji zakupić (uwaga na błędy w wersji anglojęzycznej: na razie wykryte w instrumentach muzycznych w wersji angielskiej accordeon zamiast accordion; miałam też zgłoszenia innych, ale mam informację, że już poprawione i np. mi się dostały już poprawione zestawy, usunę tą informację o błędach, jak zaprezentuję i sprawdzę wszystkie, co mam i jak w międzyczasie nikt mi niczego nowego nie zgłosi)

Biblioteka materiałów do stymulacji i rozwijania prawej półkuli mózguBlog z przydatnymi informacjami zdecydowanie poszerzającymi horyzonty w zakresie metod wczesnej edukacji nastawionych na trening prawej półkuli mózgu dziecka, a więc nie tylko metoda Domana, ale również Shichidy i Heguru (kiedyś o nich napiszę, o Shichidzie wspominałam tutaj). Dodatkowo strona zawiera bibliotekę z tysiącami flashcards z bitami inteligencji, słowami z różnych kategorii i ćwiczeniami wzmacniającymi zdolność uczenia się maluchów. Jakby ktoś był zainteresowany opcją płatną może udałoby mi się wynegocjować jakąś zniżkę 🙂 Kto nie próbuje nie ma. 

CudowneDziecko: Blog i strona Anety Czerskiej, na której jak na razie nie ma działu z niczym darmowym. Nieco mnie razi mocno reklamowy charakter tej strony, ale nie ukrywam, że książeczki wydane przez tą panią mnie i Maję zachwyciły. Podobno bity inteligencji są bez zastrzeżeń. Ja nie mam, ale mama, która znalazła błędy w tych z Fundacji, do tych Anety Czerskiej nie ma zastrzeżeń. 

VlogOkiemMatki: Doświadczenia mamy, która wdraża metodę Domana i nie tylko z dzieckiem starszym niż moja Maja. Specyfika pracy z takim dzieckiem jest zupełnie inna, więc polecam rodzicom, którzy chcą zacząć wczesną edukacje z dziećmi 3+.

GentleRevolutionPress: Strona wydawnictwa, które wydaje materiały Instytutu Osiągania Potencjału Ludzkich Możliwości założonego przez Domana (tak naprawdę to są Institutes, czyli Instytuty, ale takie, a nie inne tłumaczenie pojawia się na polskich stronach internetowych). Znajdziecie tam między innymi bity inteligencji, książki wydane przez Domana i wiele innych materiałów. Bity na pewno są idealne, ale cena już taka „idealna” nie jest. 

InstytutDomana: Myślę, że nie wymaga komentarza. Każdy w temacie wie o jaką instytucję chodzi. 

Zamierzacie skorzystać z polecanych przeze mnie stron? Jeśli tak, udostępnicie i podzielcie się z innymi.  A może możecie polecić inne wartościowe źródła internetowe? A może chcecie po prostu zaproponować dodanie czegoś do powyższej listy? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz i podzielisz się swoim doświadczeniem.

Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do śledzenia fanpage na Facebook’u i do subskrypcji (okienko na stronie głównej tego bloga).